Oto design, który odmienia życie (wideo)

| WOJCIECH TRZCIONKA

5 września 2011 | Wydarzenia

W Kopenhadze po raz czwarty wręczono INDEX Award z łączną pulą nagród w wysokości pół miliona euro. – To największe nagrody w dziedzinie designu dla projektantów, którzy zmieniają świat i poprawiają życie ludzi na całym świecie – mówi Kigge Hvid, dyrektor naczelna duńskiego konkursu.

W Kopenhadze po raz czwarty wręczono INDEX Award z łączną pulą nagród w wysokości pół miliona euro. – To największe nagrody w dziedzinie designu dla projektantów, którzy zmieniają świat i poprawiają życie ludzi na całym świecie – mówi Kigge Hvid, dyrektor naczelna duńskiego konkursu.

Nagrody INDEX przyznawane są co dwa lata. Duńczycy z dumą podkreślają, że to na pewno największe, ale i być może najważniejsze nagrody w dziedzinie designu na świecie. Projektanci, którzy liczą, że do zwycięstwa wystarczy zaprezentowanie ładnego i estetycznego przedmiotu, nie mają tu czego szukać. INDEX Award to konkurs, który stawia na design odmieniający nasze życie. – Zwycięzcy pokazują nam, w jaki sposób projekt ma prawo być częścią rozwiązania największych światowych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, katastrofy naturalne, czy ubóstwo – wylicza Kigge Hvid.

W tym roku do konkursu zgłoszono 1000 projektów z 78 krajów. Międzynarodowe jury nominowało do finału 60 projektów, spośród których wybrano zwycięzców w pięciu kategoriach: Ciało, Dom, Praca, Gra, Wspólnota.

W kategorii Ciało zwyciężył projekt See Better to Learn Better bezpłatnych okularów dla meksykańskich dzieci zaprojektowanych przez Yvesa Béhara i jego studio. Jedna para okularów kosztuje w produkcji 10 dolarów. Rozdano ich już 350 tys. Nagroda w wysokości 100 tys. euro zostanie wydana – jak zadeklarowali zwycięzcy – na dalszy rozwój projektu.

W kategorii Dom zwycięzcą okazał się projekt Monterrey chilijskiego studia Elemental. To nowy, rewolucyjny model na mieszkania socjalne w Meksyku. Monterrey to linia niedokończonych budynków, które mieszkańcy otrzymują z wyposażeniem wystarczającym do życia na podstawowym poziomie. A z czasem, gdy ich statut społeczny ulega poprawie, mogą je dostosować i rozbudować wedle własnych potrzeb. W ten sposób gmina oszczędza połowę pieniędzy na budowę domu, a lokator dba o nieruchomość i myśli o przyszłym rozwoju.

W kategorii Praca zwycięzcą został konkurs szkolny Design for Change w Indiach, gdzie dzieci uczą się, że słowa „design” i „zmiana” to dwa najpotężniejsze słowa na świecie. Uczniowie sami szukają odpowiedzi, jak mogą „ulepszyć” świat, a potem próbują swój pomysł wcielić w życie.

W kategorii Gra zwycięzcą jest szwedzki projekt Hövding – niewidzialnej poduszki powietrznej, chroniącej głowę rowerzysty w momencie upadku. Airbeg jest schowany w specjalnym kołnierzu na szyi rowerzysty i w momencie wypadku, strzela chroniąc jego głowę. Jak mówią projektantki Anna Haupt i Terese Alstin, pomysł na Hövding zrodził się w wyniku badań: okazało się, że tradycyjne kaski są drogie, a kobiety nie chcą ich nosić, bo burzą im fryzurę. Tymczasem ich poduszka jest subtelnym kołnierzem, który można dopasować do koloru odzieży, a przy tym spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa

W kategorii Wspólnota zwyciężył Seul w Korei Południowej – pierwszy na świecie spójny projekt podejścia do poprawy życia obywateli w bardzo dużym mieście. Plan opiera się na wizji „projektowania troskliwie dla obywateli” – i nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne oraz urbanistyczne, ale również wdrażanie nowych rozwiązań społecznych, ochrony środowiska czy zdrowia publicznego.

Swoją nagrodę przyznała też publiczność, głosująca na wybrany produkt poprzez stronę internetową. Otrzymał ją hindusko-amerykański zespół projektowy za niemowlęcy becik z termoregulacją. Co roku na świecie rodzi się 20 mln dzieci, jednak 4 mln umiera z powodu braku dostępu do inkubatora. Becik zaproponowany przez projektantów jest – w przeciwieństwie do inkubatora – tani i nie musi być podłączany do prądu, gdyż jest napełniany gorącą wodą i – przez cztery do pięciu godzin – może utrzymywać stałą temperaturę 37 st. C ratując życie wcześniaka.

Prace zwycięzców i projekty nominowane do finału będą pokazywane na wystawach organizowanych na całym świecie. Dotychczasowe trzy edycje pokonkursowej wystawy obejrzało łącznie 10 mln ludzi od Kopenhagi po Seul.

Więcej: www.designtoimprovelife.dk

Embrace Infant Warmer from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

ELEMENTAL Monterrey from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

Design Seoul from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

Design for Change from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

Verbien: See Better to Learn Better from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

Powiązane artykuły:

Wystartowała 12. edycja konkursu VASCO Integracja 2020

VASCO Integracja

Warszawa | 27 lutego 2020

VASCO Group zaprasza do 12. edycji konkursu VASCO Integracja 2020

Trwa rejestracja do IX edycji International VELUX Award!

Velux zaprasza

Warszawa | 26 lutego 2020

Trwa rejestracja do IX edycji International VELUX Award

Wygraj z presją czasu i zdobądź 1000 euro!

Stań i walcz!

Katowice | 19 grudnia 2018

Druga polska edycja „Roca One Day Design Challenge”.

Ciepło w sercu polarnej zimy

Gorąco na Disko

Disko | 2 grudnia 2018

Na grenlandzkiej wyspie powstała innowacyjna Strefa Komfortu Ariston.

Weź udział w wyzwaniu Cosentino Design Challenge!

Wyzwanie Cosentino

Almería | 28 listopada 2018

Nowy konkurs promocję kreatywności i talentu w projektowaniu.

Dom z podcieniami

Dom z podcieniami

świerklaniec | 27 czerwca 2016

Dom w Świerklańcu to kolejna interesująca propozycja jojko+nawrocki architekci.