OTO DESIGN, KTÓRY ODMIENIA ŻYCIE (WIDEO)

WOJCIECH TRZCIONKA

5.9.2011

WYDARZENIA

W Kopenhadze po raz czwarty wręczono INDEX Award z łączną pulą nagród w wysokości pół miliona euro. - To największe nagrody w dziedzinie designu dla projektantów, którzy zmieniają świat i poprawiają życie ludzi na całym świecie - mówi Kigge Hvid, dyrektor naczelna duńskiego konkursu.

Nagrody INDEX przyznawane są co dwa lata. Duńczycy z dumą podkreślają, że to na pewno największe, ale i być może najważniejsze nagrody w dziedzinie designu na świecie. Projektanci, którzy liczą, że do zwycięstwa wystarczy zaprezentowanie ładnego i estetycznego przedmiotu, nie mają tu czego szukać. INDEX Award to konkurs, który stawia na design odmieniający nasze życie. - Zwycięzcy pokazują nam, w jaki sposób projekt ma prawo być częścią rozwiązania największych światowych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, katastrofy naturalne, czy ubóstwo - wylicza Kigge Hvid.

W tym roku do konkursu zgłoszono 1000 projektów z 78 krajów. Międzynarodowe jury nominowało do finału 60 projektów, spośród których wybrano zwycięzców w pięciu kategoriach: Ciało, Dom, Praca, Gra, Wspólnota.

W kategorii Ciało zwyciężył projekt See Better to Learn Better bezpłatnych okularów dla meksykańskich dzieci zaprojektowanych przez Yvesa Béhara i jego studio. Jedna para okularów kosztuje w produkcji 10 dolarów. Rozdano ich już 350 tys. Nagroda w wysokości 100 tys. euro zostanie wydana - jak zadeklarowali zwycięzcy - na dalszy rozwój projektu.

W kategorii Dom zwycięzcą okazał się projekt Monterrey chilijskiego studia Elemental. To nowy, rewolucyjny model na mieszkania socjalne w Meksyku. Monterrey to linia niedokończonych budynków, które mieszkańcy otrzymują z wyposażeniem wystarczającym do życia na podstawowym poziomie. A z czasem, gdy ich statut społeczny ulega poprawie, mogą je dostosować i rozbudować wedle własnych potrzeb. W ten sposób gmina oszczędza połowę pieniędzy na budowę domu, a lokator dba o nieruchomość i myśli o przyszłym rozwoju.


W kategorii Praca zwycięzcą został konkurs szkolny Design for Change w Indiach, gdzie dzieci uczą się, że słowa "design" i "zmiana" to dwa najpotężniejsze słowa na świecie. Uczniowie sami szukają odpowiedzi, jak mogą "ulepszyć" świat, a potem próbują swój pomysł wcielić w życie.

W kategorii Gra zwycięzcą jest szwedzki projekt Hövding - niewidzialnej poduszki powietrznej, chroniącej głowę rowerzysty w momencie upadku. Airbeg jest schowany w specjalnym kołnierzu na szyi rowerzysty i w momencie wypadku, strzela chroniąc jego głowę. Jak mówią projektantki Anna Haupt i Terese Alstin, pomysł na Hövding zrodził się w wyniku badań: okazało się, że tradycyjne kaski są drogie, a kobiety nie chcą ich nosić, bo burzą im fryzurę. Tymczasem ich poduszka jest subtelnym kołnierzem, który można dopasować do koloru odzieży, a przy tym spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa

W kategorii Wspólnota zwyciężył Seul w Korei Południowej - pierwszy na świecie spójny projekt podejścia do poprawy życia obywateli w bardzo dużym mieście. Plan opiera się na wizji "projektowania troskliwie dla obywateli" - i nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne oraz urbanistyczne, ale również wdrażanie nowych rozwiązań społecznych, ochrony środowiska czy zdrowia publicznego.

Swoją nagrodę przyznała też publiczność, głosująca na wybrany produkt poprzez stronę internetową. Otrzymał ją hindusko-amerykański zespół projektowy za niemowlęcy becik z termoregulacją. Co roku na świecie rodzi się 20 mln dzieci, jednak 4 mln umiera z powodu braku dostępu do inkubatora. Becik zaproponowany przez projektantów jest - w przeciwieństwie do inkubatora - tani i nie musi być podłączany do prądu, gdyż jest napełniany gorącą wodą i - przez cztery do pięciu godzin - może utrzymywać stałą temperaturę 37 st. C ratując życie wcześniaka.

Prace zwycięzców i projekty nominowane do finału będą pokazywane na wystawach organizowanych na całym świecie. Dotychczasowe trzy edycje pokonkursowej wystawy obejrzało łącznie 10 mln ludzi od Kopenhagi po Seul.

Więcej: www.designtoimprovelife.dkEmbrace Infant Warmer from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

ELEMENTAL Monterrey from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

Design Seoul from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

Design for Change from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

Verbien: See Better to Learn Better from INDEX: Design to Improve Life on Vimeo.

Nagrodę publiczności otrzymał hindusko-amerykański zespół projektowy za niemowlęcy becik z termoregulacją. fot. Materiały prasowe

W kategorii Dom zwycięzcą okazał się projekt Monterrey chilijskiego studia Elemental. To nowy, rewolucyjny model na mieszkania socjalne. fot. Materiały prasowe

Szwedzki projekt Hövding - niewidzialnej poduszki powietrznej, chroniącej głowę rowerzysty w momencie upadku. fot. Materiały prasowe

W kategorii Ciało zwyciężył projekt See Better to Learn Better bezpłatnych okularów dla meksykańskich dzieci. fot. Materiały prasowe

W kategorii Wspólnota zwyciężył Seul w Korei Południowej - pierwszy na świecie spójny projekt podejścia do poprawy życia obywateli w bardzo dużym mieście. fot. Materiały prasowe