ODKURZACZ Z MORZA. ALE NIE Z BURSZTYNU

MAC

18.11.2010

RZECZY

Odkurzacz z odpadów znalezionych na plażach i nabrzeżach? Dlaczego nie. Firma Electrolux stworzyła odkurzacze, do produkcji których wykorzystano plastikowe śmieci, znalezione nad Bałtykiem.

Electrolux stworzył serię pięciu takich odkurzacz z morza (Vac from the Sea). Plastikowe odpadki, które później posłużyły do wyprodukowania odkurzaczy, zbierano w trzech krajach: Szwecji, Polsce i Łotwie. Wszystkie plastikowe elementy wykorzystano przy tworzeniu i modelowaniu jego obudowy. A było co zbierać: w gotowych urządzeniach można dostrzec m.in. elementy opakowań po lodach, butelki, nakrętki, zabawki plażowe a nawet fragmenty obuwia.

W Polsce składniki nowej obudowy zbierano na Półwyspie Helskim. W zbiórce na najdalej wysuniętej na wschód plaży półwyspu brały udział dzieci ze szkoły podstawowej w Słupsku. Z kolei w Szwecji rozdawano przechodniom na przystani Sandhamn położonej na jednej a wysp Archipelagu Sztokholmskiego specjalne koperty z logo Vac from the Sea. Następnie do kopert wkładano zebrane śmieci i przesyłano do Electroluxa.

Odkurzacze nie trafią jednak do produkcji. - Odkurzacze z morza to jedynie modele, które nie będą sprzedawane. Electrolux zrealizował ten projekt, aby zwrócić uwagę na problem plastikowych odpadów, które zaśmiecają lądy i oceany - przyznaje Paweł Żebro, menedżer ds. relacji z mediami Seisei Communication, agencji obsługującej Electrolux. Ten pomysł wpisuje się w ideę, która ma na celu zwrócenie uwagi na tworzywowe odpady zalegające w zbiornikach wodnych. Stąd akcja ma zachęcać konsumentów i przemysł do zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych.

Odkurzacze powstały ze "skarbów"znalezionych nad Bałtykiem. fot. ARC

W Polsce składniki nowej obudowy odkurzacza zbierano na Półwyspie Helskim. fot. ARC

Electrolux stworzył serię pięciu takich odkurzacz z morza (Vac from the Sea). fot. ARC