NOWE MUZEUM W BERLINIE NAJLEPSZĄ EUROPEJSKĄ BUDOWLĄ

MM28.6.2011

WYDARZENIA

Za najlepszy europejski budynek uznano Nowe Muzeum w Berlinie, które zrewitalizował Brytyjczyk David Chipperfield. Słynną Europejską Nagrodę Architektoniczną im. Miesa van der Rohe wręczono architektowi w Barcelonie.

Nagroda im. Miesa van der Rohe jest jedną z najważniejszych światowych nagród w dziedzinie architektury. Została ufundowana w 1987 roku przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację im. Miesa van der Rohe, słynnego niemieckiego architekta, twórcę tzw. stylu międzynarodowego. Fundacja ma swoją siedzibę w Barcelonie, a nagroda jest przyznawana w cyklu dwuletnim za najlepsze europejskie realizacje. W zeszłych latach otrzymali ją m.in. Norman Foster & Partners za terminal lotniska Stansted w Londynie, Dominique Perrault za francuską Bibliotekę Narodową w Paryżu, Peter Zumthor za Muzeum Sztuki w Bregencji, Rafael Moneo za Halę Zdrojową w San Sebastian czy Zaha Hadid za parking i dworzec tramwajowy Hoenheim Nord w Strasburgu.

Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 300 obiektów z całej Europy, w tym 13 z Polski. W ścisłym finale znalazło się sześć realizacji, a wśród nich m.in. kopenhaska sala koncertowa projektu Jeana Nouvela, nowoczesne muzeum w sąsiedztwie Akropolu zaprojektowane przez Bernarda Tschumi'ego oraz MAXXI Muzeum w Rzymie stworzone przez Zahę Hadid. Zdaniem wielu obserwatorów to właśnie te obiekty miały największe szansę na zwycięstwo w prestiżowym konkursie.

Najlepszą europejską realizacją, powstałą w ostatnich dwóch latach okazał się jednak budynek Nowego Muzeum w Berlinie, który odrestaurowano zgodnie z ideą brytyjskiego architekta i projektanta. Nagroda przyznana Davidowi Chipperfieldowi okazała się niemałym zaskoczeniem. Nagrodzony obiekt przez lata był, jeszcze od czasów powojennych, zwykłą ruiną. Ma jednak swoją długą historię, powstał jeszcze w XIX wieku jako część większego projektu - Wyspy Muzeów, aby pod swoim gościnnym dachem pomieścić antyczne eksponaty, które nie mieściły się już w ówczesnym Altes Museum.

Neoklasycystyczny, trzypiętrowy obiekt zaprojektowany przez Friedricha Augusta Stülera powstał w latach 1841-59 i do czasów II wojny światowej pełnił swoje muzealne funkcje. Jednak zbombardowany w czasie wojny, aż do lat. 90. XX wieku stał opustoszały, kiedy to trafił na listę miejskich obiektów do rewitalizacji. Tego zadania podjął się David Chipperfield, jednak zamiast rekonstruować neoklasycystyczne wzory, postawił na minimalizm, zachowując te elementy, które przetrwały, natomiast nowe fragmenty zostały wpisane w obiekt tak, aby stanowić jedynie tło dla historycznej materii budowli. Podczas rewitalizacji zastosował jako materiał m.in. beton połączony z saksońskim marmurem ale także cegły "z odzysku".

W miejsce nieistniejących już, pierwotnych muzealnych przestrzeni wprowadził nowe rozwiązania, tak stało się chociażby ze zniszczonym hallem wejściowym - w jego miejscu pojawiły się schody. Muzeum - zdaniem architekta - niczego nie imituje, stawia raczej wyraźną granicę pomiędzy tym, co zastane, a tym co nowe, Chipperfield nie chciał jednak kontrastować dwóch przestrzeni, a raczej udowadniać, że w architekturze niezwykle istotna jest ciągłość historyczna oraz zachowanie tożsamości.

Rewitalizacja Nowego Muzeum (Neues Museum) kosztowała ponad 200 milionów euro. Obecnie pełni swoją pierwotną funkcję: w otwartym dla zwiedzających w 2009 roku muzeum znajduje się niemal 10 tys. eksponatów sztuki prehistorycznej, egipskiej, a także wczesnośredniowiecznej.

Inicjatywa europejskich instytucji nie tylko nagradza najlepsze rozwiązania architektoniczne, ale także wspiera najmłodsze pokolenie twórców, wchodzących w zawód - stąd w tym roku wyróżnienie dla młodych architektów otrzymali dwaj Hiszpanie: Ramon Bosch i Bet Capdeferro.

Więcej: www.miesbcn.com

Najlepszą europejską realizacją, powstałą w ostatnich dwóch latach okazał się budynek Nowego Muzeum w Berlinie. fot. Materiały prasowe

Neoklasycystyczny, trzypiętrowy obiekt zaprojektowany przez Friedricha Augusta Stülera powstał w latach 1841-59. fot. Materiały prasowe

Rewitalizacja Nowego Muzeum (Neues Museum) kosztowała ponad 200 milionów euro. fot. Materiały prasowe

Podczas rewitalizacji projektant zastosował jako materiał m.in. beton połączony z saksońskim marmurem ale także cegły "z odzysku". fot. Materiały prasowe