Nowa twarz klubokawiarni z designem

| ET, TWO

28 czerwca 2011 | Wydarzenia

2 lipca (sobota) o godz 18.00 żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso (Zamek Cieszyn) zaprasza na wernisaż wielkoformatowej grafiki Face zaprojektowanej przez graficzkę Sabinę Dudziak na podstawie zdjęć cieszyńskiego fotografa Łukasza Jaworskiego, który zginął tragicznie w ub. roku w Etiopii. 30 czerwca obchodziłby 30. urodziny.

2 lipca (sobota) o godz 18.00 żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso (Zamek Cieszyn) zaprasza na wernisaż wielkoformatowej grafiki Face zaprojektowanej przez graficzkę Sabinę Dudziak na podstawie zdjęć cieszyńskiego fotografa Łukasza Jaworskiego, który zginął tragicznie w ub. roku w Etiopii. 30 czerwca obchodziłby 30. urodziny.

Żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso w Cieszynie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie prezentowana jest stała ekspozycja najlepszego polskiego wzornictwa ostatnich lat. Ściana w galerii to miejsce prezentacji dobrze zapowiadających się grafików. Subiektywnie wybrany projektant musi stawić czoła wyzwaniu i stworzyć grafikę specjalnie dla tego miejsca.

Od 2007 roku główne ściany lokalu zdobiła grafika „Mr Brown i Cherry Lady” opracowana przez Macieja Glogusa na pierwszą edycję żywej galerii designu Design Alive. Jej zdjęcia obiegły większość magazynów wnętrzarskich w Polsce, dzienniki i telewizje, promując nie tylko samą galerię, ale również młodego projektanta. W marcu tego roku odbyło się ponowne otwarcie odmienionej galerii z nowymi przedmiotami. Teraz natomiast odsłonięta zostanie nowa ściana, projekt Face (z ang. twarz, ściana, patrzeć śmiało w oczy, stawić czoło).

Grafika Face została stworzona na podstawie zdjęć Łukasza Jaworskiego, który był jedną z najciekawszych osób odwiedzających klubokawiarnię Presso. W 2010 roku zostawił po sobie pustkę i tysiące zdjęć. Graficzny hołd autorstwa Sabiny Dudziak w specyficzny dla jej dzieł sposób łączy w sobie istotę wielu twarzy designu i charakterystyczną dla zdjęć Łukasza dwoistość istniejących obok siebie światów, z których jeden dumnie i śmiało patrzy drugiemu w oczy.

Zajmująca 27 m. kw., bardzo szczegółowa grafika to nie to samo co billboard widziany z kilkudziesięciu metrów dlatego tak ważny był dla organizatorów doskonały wydruk i aplikacja. – Przez ostatnie lata technologia wydruków wielkoformatowych bardzo poszła do przodu – mówi Oskar Knapik, właściciel DecorShop.pl, który po raz drugi objął mecenatem projekt ściany. – Tym razem przygotujemy grafikę do aplikacji w formie fototapety. Efekt będzie zaskakujący. Przygotowana przez Sabinę Dudziak grafika zasłużyła na wydruk wysokiej jakości.

Sabina Dudziak (ur. 1984)
Ilustratorka, projektantka, artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2010 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni edytorstwa dr Ewy Sataleckiej. Praca znalazła się w międzynarodowym przeglądzie najlepszych dyplomów projektowych Europy Środkowej organizowanym przez magazyny „2+3D”, „Typo Magazine” i „Designum”. Jest artystką o „dwóch twarzach”, która poszukuje wciąż swojej własnej drogi, własnej „twarzy”. W pracach łączy różne często skrajne rozwiązania, kreuje różne światy, pokazuje różne oblicza.

Łukasz Jaworski (1981-2010)
Fotograf, podróżnik i przewodnik, z wykształcenia etnolog, członek Europejskiego Towarzystwa Antropologii Społecznej. Współpracował m.in. z Deutche Welle, East News, KAI, Intrepid Travel, Huffington Post, Obscura Project. Był wspaniałym przyjacielem, gawędziarzem i idealistą, który wcielał swoje plany w życie. Wierzył, że dla ludzi cierpiących wskutek niesprawiedliwości społecznej, jest nadzieja. W lutym 2010 wyruszył śladami Ryszarda Kapuścińskiego po Afryce. Zdążył odwiedzić Kenię, Somalię i Etiopię. Zginął tragicznie w noc Zmartwychwstania, 4 kwietnia 2010, w Lalibeli, w Etiopii. Więcej: www.lukejaworski.com

Partnerzy projektu: www.designalive.pl, Presso media+design. Sponsor projektu: www.DecorShop.pl.

Powiązane artykuły:

Specjalne wydanie „Design Alive” na ŁDF

To już 5 lat!

Łódź | 12 października 2016

Dokładnie pięć lat temu przygotowaliśmy pierwszy numer "Design Alive".

Gra światła

Gra światła

Częstochowa | 15 sierpnia 2015

Lampa Bio to gra formą i iluzją wynikającą z kompozycji bryły.