DOMKI Z WIDOKIEM NA TATRY. IDEALNE MIEJSCE, BY ODNALEŹĆ SPOKÓJ I HARMONIĘ

TEKST: DOROTA ŁASKI. ZDJĘCIA: KRYSTIAN MORAWETZ

ZAKOPANE 29.6.2020

ARCHITEKTURA MIEJSCA

Skromne drewniane chałupy na pierwszy rzut oka przypominają typowe domki letniskowe, trójkątną formą nawiązując do kultowych budynków typu Brda. Od północy nie odznaczają się na tle górskiego pejzażu, od południa zaś otwierają wnętrza na panoramę Tatr. To Łódeczki zaprojektowane przez Karpiel Steindel Architekci.

Na pokryciach dachowych, dzięki zastosowaniu barwionych na czarno dranic (postarzanego drewna), stylistycznie nawiązano do  górskich szałasów. Jasne, modrzewiowe drewno odróżnia podbrzusza domków od ciemnych dachów przywołując na myśl kadłuby statków. 

Monolityczny charakter elewacji uwydatniony dzięki monochromatycznej kolorystyce podkreślono ukrytymi otworami drzwiowymi i garażowymi. Aby jednak optycznie przełamać wielość bryły głównego budynku oraz osłabić jego dominację nad dwoma mniejszymi domkami, w projekcie zastosowano przeszklony łącznik między garażem a częścią zasadniczą zabudowy. Bezsprzecznym atutem tego rozwiązania jest fakt, że zapewnia niezmącony widok na górskie szczyty. Na uwagę zasługuje przesunięcie dachu względem osi budynku, powodujące skrócenie okapu od północy a wydłużenie od południa. Uzyskano w ten sposób naturalne zadaszenie dla zlokalizowanego w tej części tarasu.

Więcej na: www.karpielsteindel.eu