Zuzanna Skalska jest trendwatcherką w VanBerlo Design Strategy Product Development. Była jurorem w konkursie Comforty Living. fot. Wojciech Trzcionka

NIEWYKORZYSTANE MOŻLIWOŚCI

ZUZANNA SKALSKA, TRENDWATCHERKA

17.12.2010

BEZ KATEGORII

Projektanci, którzy wzięli udział w konkursie Comforty Living* to już uznane nazwiska w europejskim designie, wzięli w nim udział twórcy z Francji, Szwecji, Polski czy Włoch.

Wszyscy otrzymali do rąk potężne narzędzie, mogli zaprojektować sofę, nie mając żadnych ograniczeń. Każdy z nich miał odpowiedzieć własnym projektem na pytanie, co będzie tzw. klasyką przyszłości.

Niestety odniosłam wrażenie, że nie do końca wykorzystali możliwości. Mogli przecież sięgnąć po najbardziej wyszukane materiały, ponieważ organizator konkursu nie stawiał żadnych barier materiałowych. Jeśli któryś z projektantów chciałby zaprojektować sofę przy użyciu choćby aluminium, wykorzystywanego w produkcji airbusów, miałby taką możliwość.

Większość ograniczyła się jednak do tradycyjnych materiałów. Stąd to poczucie utraconej szansy sięgnięcia po materiały, które jak wynika z moich obserwacji i badań, w niedalekiej przyszłości mogą zdominować naszą przestrzeń.


*Firma Comforty Living po raz pierwszy zorganizowała konkurs dla europejskich designerów. Wybrani twórcy mieli zaprojektować sofę, której zwycięski projekt trafi do nowej kolekcji Comforty Future Classic i będzie prezentowany na przyszłorocznym tygodniu designu w Mediolanie. Jury przyznało główną nagrodę Philippowi Nigro z Francji za projekt "Floating sofa".