NIEMCY NAGRADZAJĄ MŁODYCH

MAC

26.1.2011

WYDARZENIA

Na zakończonym w niemieckiej Kolonii festiwalu IMM przyznano dwie główne nagrody dla młodych projektantów. Otrzymali je twórcy ze szwedzkiego studia AKKA z Goteborga oraz Harry Thaler z Londynu.

Szwedzi otrzymali nagrodę za stół OLA. Tą pomysłową konstrukcję doceniono za bardzo prosty sposób jego użycia, czyli składania i rozkładania. To zwłaszcza ważne w czasie przygotowań np. konferencji: - Nasze stoły może przygotować do pełnienia funkcji jedna osoba, nawet niewielkiego wzrostu. Jest prosty w użyciu i nie trzeba go skręcać - przyznają projektanci, czyli Petter Danielson i Oscar Ternbom. Po złożeniu stół można przetrzymywać np. pod ścianą. W postaci złożonej nie zajmuje wiele miejsca. Jest wykonany z aluminium. A nazwa stołu - to symboliczny hołd złożony przez Danielsona swojemu ojcu, bo Ola to właśnie imię jego ojca.

Na razie projekt studia AKKA nie trafił do sprzedaży, ale już niedługo będzie go można kupić. Wyprodukuje go bowiem szwedzka forma Materia i zostanie zaprezentowany w lutym tego roku podczas Międzynarodowych Targów Mebli w Sztokholmie.

Drugi zwycięski projekt to Pressed Chair, stworzone przez londyńskiego dizajnera Harry'ego Thalera. Nagrodzone krzesło powstało z blachy aluminiowej o grubości 2,5 milimetra. Krzesło jest wykonane z jednego ukształtowanego arkusza blachy. W tej technologii Thaler wykonał nie tylko krzesło, ale również stołki. Konstrukcja jest niezwykle stabilna, zapewnia ją technologia wykonania, poszczególne elementy są bowiem kształtowane przez odpowiednie ich wyginanie.

Więcej: www.akka.se i www.harrythaler.it

Stół Ola zaprojektowany przez studio AKKA. fot. ARC

Pressed Chair stworzony przez Harry'ego Thalera. fot. ARC