NAWET ŚRUBKA MA POTENCJAŁ

TWO

26.9.2012

WYDARZENIA

W czerwcu 2012 roku grupa gruzińskich artystów 
i projektantów odwiedziła Warszawę. Dwa miesiące później polscy twórcy pojechali z rewizytą do Tbilisi. Wspólnie weszli do opustoszałych hal produkcyjnych nieczynnych fabryk, by na moment przywrócić im życie. Ze znalezionych w magazynach elementów seryjnej produkcji i porzuconych odpadów stworzyli unikatowe obiekty. Funkcja i rodzaj przedmiotów nie były przypadkowe. Powstały one zgodnie z potrzebami ostatnich pracowników Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie i Przetwórni Papieru w Tbilisi, by ostatecznie znaleźć się w ich domach.W czerwcu 2012 roku grupa gruzińskich artystów 
i projektantów odwiedziła Warszawę. Dwa miesiące później polscy twórcy pojechali z rewizytą do Tbilisi. Wspólnie weszli do opustoszałych hal produkcyjnych nieczynnych fabryk, by na moment przywrócić im życie. Ze znalezionych w magazynach elementów seryjnej produkcji i porzuconych odpadów stworzyli unikatowe obiekty. Funkcja i rodzaj przedmiotów nie były przypadkowe. Powstały one zgodnie z potrzebami ostatnich pracowników Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie i Przetwórni Papieru w Tbilisi, by ostatecznie znaleźć się w ich domach. Nie był to jednak podarunek, tylko wymiana.

Wymieniając się zakładamy, że za coś, co dajemy otrzymamy coś w zamian i że ta transakcja przyniesie korzyści obu stronom. Wystawa, którą można oglądać w Warszawie (CSW Laboratorium do 7 października), a która zagości również w Łodzi (podczas festiwalu designu w dniach 18 – 28 października) ujawnia bilans tej wymiany.

Projektanci (Aze Design, Ana Beridze, Shota Demetrashvili, Galaqtion Eristavi, Gang Design i Paulina Pankiewicz, Bessa Kartlelishvili, Kompott, Miranda Motskobili, Tamar Muskhelishvili, Marta Niemywska i Dawid Grynasz, Aleksi Soselia, Studio Rygalik) sięgając po części produkcyjne ujawnili potencjał, który drzemie w każdej rzeczy: śrubce, lusterku, kole zębatym, samochodowej szybie czy wstędze papieru. Stworzyli z nich przeróżne rzeczy (ozdoby, lampy, stoliki, stojaki) a następnie wstawili je do domów pracowników zakładów.

Wystawa "Wymiana 2012. Dizajn po polsku, dizajn po gruzińsku” dokumentuje warsztaty oraz powstałe prace w mieszkaniach osób dla których zostały zaprojektowane.

Ekspozycję pomógł zorganizować Pfleiderer. Patronem prasowym wydarzenia jest "Design Alive".

Więcej: www.wymiana2012.pl

Projekt Mr. Salt, Mrs. Pepper grupy Kompott. fot. Paweł Heppner

Projekt Amirani od Galaqtion Eristavi, Tamar Muskhelishvili i Aleksi Soselia. fot. Paweł Heppner

Stojak na rower Pająk projektu Aze Design. fot. Paweł Heppner

Dzwonki projektu Shota Demetrashvili. fot. Paweł Heppner