Najbardziej postępowi architekci ostatnich lat

| MARCIN MOŃKA

23 listopada 2010 | Ludzie

Architekci pochodzący z Polski znów mocno zaakcentowali swoją obecność wśród osób wyróżnionych w konkursie Europe 40 Under 40. Już teraz można przyznać, że dobra passa naszych twórców wciąż trwa.

Architekci pochodzący z Polski znów mocno zaakcentowali swoją obecność wśród osób wyróżnionych w konkursie Europe 40 Under 40. Już teraz można przyznać, że dobra passa naszych twórców wciąż trwa.

Jesienią 2012 roku pojawią się tutaj pierwsi użytkownicy, a obiekt będzie można podziwiać w pełnej krasie, zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Już teraz wiadomo, że Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka będzie jednym z oryginalniejszych budynków jakie w ostatnich latach powstały na Śląsku. Jego elewacja zostanie wykonana z chropowatych płyt z czerwonego piaskowca, zaś jej ażurową strukturę będą podkreślały okna o zróżnicowanej wysokości: na niższych piętrach będą wyższe, z kolei na górnych niższe. Takie rozwiązanie to pomysł koszalińskiej pracowni HS99. Związany z nią Wojciech Subalski znalazł się w gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu Europe 40 Under 40.

– Tegoroczni zdobywcy nagrody są jednymi z najbardziej postępowych architektów i projektantów kiedykolwiek wybranych w tym programie od lat. Ich prace są wysoce innowacyjne, obdarzone wyobraźnią (fantazyjne) i pełne nowego ducha, który charakteryzuje europejski design dzisiaj – podsumował na oficjalnej stronie konkursu Christian K. Narkiewicz-Laine, prezes The Chicago Athenaeum.

To właśnie The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design wraz z European Centre for Architecture Art Design co roku układają listę 40 najlepszych architektów, urbanistów i designerów Europy. Po to, by wyróżnić najbardziej obiecujących twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat, a w przyszłości mogą mieć znaczący wpływ na środowisko życia człowieka. To oni zdaniem ekspertów będą kształtować wygląd mieszkań, charakter miejsc pracy, jakość miast i terenów wiejskich na całym świecie.

Jury, które tworzą krytycy sztuki, dziennikarze i wybitni projektanci oceniają prace pod względem m.in. wykorzystania najnowszych technologii budowlanych oraz uwzględnienia zrównoważonego rozwoju. Wyróżnione projekty są prezentowane na „wędrującej” ekspozycji, która trafia do wielu europejskich ośrodków wystawienniczych.

Nagrodzony w tym roku Wojciech Subalski w architekturze najbardziej ceni prostotę. – Podejście naszego zespołu do architektury nazwałbym matematycznym. Bliższa jest nam architektura oparta na rozumie niż na intuicji – przyznał w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Precyzyjnie przemyślany układ pionowych i poziomych okien w połączeniu z ciemna cegłą na elewacji, nawiązujący do budownictwa holenderskiego – tak można w skrócie opisać zespół domów szeregowych na Osiedlu Słonecznym w Koszalinie, którego jest współautorem. Zaprojektowany przez HS99 prywatny dom jednorodzinny pod Warszawą znalazł się The Phaidon Atlas of 21 st Century World Architecture, wydawnictwie prezentującym 1000 wybitnych budowli z całego świata, które powstały po 2000 roku.

Nagrody Europe 40 Under 40 trafiły także do dwojga innych, polskich projektantów – Agnieszki Szultk i Piotra Nawary z nsMoon Studio. Ich dom z gontu wybudowany w podkrakowskiej Woli Justowskiej to jedna z Ikon Polskiej Architektury. Jego twórcy zdobyli za ten projekt Nagrodę Roku 2003 SARP i zaprezentowali go podczas Biennale Architektury w Wenecji. Z drugiej strony czytelnicy „Gazety Wyborczej” nominowali go do Archi-Szopy, nagrody dla najgorszego, nowego obiektu architektonicznego Krakowa. Projektanci tłumaczyli, że szukali tradycyjnego materiału, który będzie zarazem na tyle plastyczny, by można było wykonać z niego precyzyjne detale. – Bryła budynku w fazie wstępnej nawiązywała do domu narysowanego przez dziecko – miejsce bezpieczne i proste. Pokryliśmy go elewacją z gontu jak ciepłą skórą – wyjaśniali w wywiadzie dla gazety.

nsMoon Studio ma w swoim dorobku także m.in. projekt architektury i wystroju wnętrz „kosmicznej” siedziby RMF FM w Alwernii. Według ich projektu powstaje nowa siedziba Cricoteki – Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie. Pomysłodawcy zaplanowali rewitalizację zabudowań dawnej Elektrowni Podgórskiej i budowę nowego obiektu. Ma on mieć kształt mostu, który zostanie przerzucony nad budynkiem dawnej elektrowni. Projektanci w ten sposób nawiązują do jednej z postaci Kantora – Człowieka Niosącego Stół oraz do jego idei ambalaży, czyli opakowań. Nowy budynek „opakuje” zrewitalizowany obiekt byłej elektrowni.

Wojciech Subalski, Agnieszka Szultk i Piotr Nawara to tegoroczni zdobywcy Europe 40 Under 40. W ubiegłym roku na tej prestiżowej liście znaleźli się: Beata Goczoł (Goczołowie Architekci Studio Autorskie z Zabrza), Barbara i Oskar Grąbczewscy (OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic), Marek Kościuch i Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects, Poznań) oraz Anna Siedlecka (Puff Buff Design, Warszawa), a dwa lata temu – Robert Konieczny i Tomasz Konior.

Powiązane artykuły:

Nasza Orkiestra Sprawi Państwu Radość

Orkiestra w domu

Katowice | 28 lipca 2016

NOSPR. Jedna z najlepszych przestrzeni koncertowych na świecie.

Węgiel? Tak! Ale potrzebujemy kolejnych wyzwań

Region przemian

Katowice | 23 lutego 2015

Miejskie historie. Roma Skuza i Bogna Polańska (Studio bro.Kat).

Od Poznania przez Berlin po Mediolan, czyli Design Alive Awards Exhibition and Talks on Tour

Nagrody na trasie

Poznań | 1 marca 2013

Odwiedzamy Poznań, Mediolan, Gdynię, Gdańsk, Berlin i Warszawę!