MORSKA BRYZA DESIGNU W SOHO

TWO

30.9.2012

WYDARZENIA

Warszawa dotąd nie dorobiła się własnego festiwalu designu, więc z pomocą przyszła Gdynia, która przywiozła do stolicy własną imprezę. - Mieszkańcy Gdyni znani są ze swojej kreatywności. Mam nadzieję, że teraz ożywcza bryza znad morza pobudzi Warszawę do kreatywności - mówi wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Festiwal Gdynia Design Days odbył się latem tego roku po raz piąty. Impreza była niezwykle udana notując 93 tys. odwiedzających, więc jej kurator, projektant Janusz Kaniewski, który na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie, uznał, że warto byłoby przywieźć część festiwalu do stolicy. Urzędnicy z Gdyni zapalili się do pomysłu i tak oto już pod koniec września, w Soho Factory na Pradze, pojawiła się plaża z leżakami, a wkoło, w postindustrialnych przestrzeniach cztery główne wystawy GDD.

W Soho oglądać możemy: "Ładny Kraj" (podsumowanie zmian w polskiej przestrzeni publicznej w ostatnich 20 latach) "Made in Poland - cudze chwalicie własnego nie znacie" (czyli polskie "hity" eksportowe), "Bóg Humor Ojczyzna. Projektowanie rosyjskie" (pierwsza w Polsce prezentacja młodego designu z Rosji) oraz "Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989".

Są też niezwykłe kino łóżkowe zorganizowane przez firmę Meble Vox, wystawa polskich produktów nagrodzonych Red Dot Awards czy ekspozycja "Every object tels a story ", na której stiudenci poznańskiej School of Form prezentują jak działa proces produkcyjny - rozebrali na czynniki pierwsze żelazko czy wiertarkę ukazując z jak wielu elementów się składają.

- Soho Factory to takie miejsce, gdzie warto nie tylko odwiedzać wystawy, ale zajrzeć w każdy kąt - zachwala Janusz Kaniewski proponując również odwiedziny np. w Muzeum Neonów, czy Magazynie Praga.

"Gdynia Design Days - morze w stolicy" to pierwszy stołeczny festiwal designu, którego finansowaniem Warszawa nie była zainteresowana. Pieniędze wyłożyły więc Gdynia oraz sponsorzy. Patronem wydarzenia jest "Design Alive".

Warszawska edycja GDD odbywa się w dniach 21 września - 12 października.

Szczegółowy program na: www.gdyniadesigndays.eu
Wystawa "Bóg Humor Ojczyzna. Projektowanie rosyjskie". Kurator Ksenia Kaniewska. fot. Wojciech Trzcionka

Fotel Woodi firmy Sitag na wystawie Red Dotów. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "Every object tels a story ", kurator Oskar Zięta. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "Ładny Kraj", kurator Janusz Kaniewski. fot. Wojciech Trzcionka

Łóżkowe kino firmy Meble Vox. fot. Wojciech Trzcionka

Patronem wydarzenia jest "Design Alive". fot. Wojciech Trzcionka