MOROSO & URQUIOLA. HISTORIA PEWNEJ PRZYJAŹNI

EWA TRZCIONKA, WOJCIECH TRZCIONKA

2.12.2011

WYDARZENIA

Patricia studiowała architekturę, a Patrizia sztukę, a jednak ostatecznie obie wybrały design. W Concordia Design w Poznaniu oglądać można wystawę Patrizii Moroso i Patricii Urquioli "Mothers of Invention" przygotowaną przez Lidewij Edelkoort. Składają się na nią prace Moroso i jej projektantów, prace Urquioli i jej producentów oraz wspólne prace Patrizii i Patricii.

Ekspozycja zorganizowana z okazji otwarcia Concordii - nowego poznańskiego centrum designu i kreatywności dla biznesu, to pierwsza wspólna wystawa Patricii Urquioli i Patrizii Moroso, i zarazem jakby retrospektywa obu Patrycji, które od 13 lat łączy wielka przyjaźń.

- Przyjaźń i współpraca Patrizii i Patricii to dla wszystkich koneserów oraz amatorów designu najlepszy przykład nadawania, kształtowania, i utrwalania formy - stwierdza Lidewij Edelkoort, kuratorka wystawy. - Jako dzieci lat 60. obserwowały jak świat się kształtuje, buntuje, globalizuje i bogaci, a w ostatnich latach - jak pogrąża się w chaosie... Obie też zostały docenione w świecie, w którym design stał się najważniejszym środkiem kulturalnej ekspresji XXI wieku. Unoszone falą twórczości przełomu stuleci, pomogły ukształtować ten istotny okres w historii ludzkiej ekspresji. Te dwie kobiety na zawsze odmieniły profesję zdominowaną dotąd przez mężczyzn.

Urquiola projektuje dla znanych i wymagających firm takich jak B&B, Bisazza, Driade, Flos, Foscarini, Gandia Blasco, Kartell, Moltine & C czy Rosenthal, a ostatnio także dla sieci prestiżowych hoteli: Mandarin Oriental czy W. Natomiast Moroso współpracuje z najbardziej uznanymi i upartymi projektantami takimi jak: Ron Arad, Ross Lovegrove, Tokujin Yoshioka, Tom Dixon, Tord Boontje, Konstantin Grcic, Stephen Burks i Arne Quinze. Wiele z tych słynnych nazwisk i marek pojawia się na poznańskiej wystawie, na którą składają się prace Moroso i jej projektantów, prace Urquioli i jej producentów oraz wspólne prace Patrizii i Patricii.

Ich zażyłość i zaufanie pozwoliło nieraz na wariackie pomysły, jak ten kiedy Moroso poprosiła Urquiolę, młodą matkę, o projekt krzesła do sal konferencyjnych i hoteli. Projektantka wyobraziła sobie prezesów siedzących w dziecięcych pieluchach. Moroso zgodziła się i tak powstał fotel Smock. Komplet wypoczynkowy Klara został natomiast stworzony na podstawie rysunku kilkuletniej córki Urquioli.

- To rzadka okazja do zgłębienia intymnej natury i historii ich współpracy. Obie zaszczepiają w sobie pomysłowość ewoluującą w kierunku łączenia rzemiosła z przemysłem, kobiecych aspektów designu z męskimi, cech organicznych z syntetycznymi, etnicznych z industrialnymi. Tworzą bogatą mieszaninę odniesień, których nigdy dotąd nie zestawiano w tak subtelny sposób. Kulminacją tej współpracy jest dom Patrizii projektu Patricii - dodaje Lidewij Edelkoort.

Ekspozycja potrwa do 23 grudnia. Patronem jest DesignAlive.pl.

Na wystawę składają się prace Moroso i jej projektantów, prace Urquioli i jej producentów oraz wspólne prace Patrizii i Patricii. fot. Wojciech Trzcionka

To pierwsza wspólna wystawa Patricii Urquioli i Patrizii Moroso. fot. Wojciech Trzcionka

Ekspozycja potrwa do 23 grudnia. fot. Wojciech Trzcionka