MIEJSKI UL NAJLEPSZY W „YOUNG DESIGN”

MAC25.6.2012

WYDARZENIA

W konkursie "Young Design", w którym bardziej niż konkretny projekt jurorów interesuje osoba projektanta i jego osobowość, zwyciężyła Katarzyna Koprowska z Wrocławia. W nagrodę otrzymała 20 tys. zł. Konkurs organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego odbył się już po raz piąty.

W tegorocznej edycji wystartowało 46 uczestników z których wyłoniono finałową dziesiątkę. Spośród finalistów jury wyłoniło najlepszą młodą projektantkę, okazała się nią Katarzyna Koprowska z Wrocławia, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która zajmuje się projektowaniem zrównoważonym i ekologicznym.

- Nagradzamy Katarzynę Koprowską za twórczy powrót do korzeni cywilizacji, za pionierskie i pełne pasji łączenie słów "rolnictwo" i "design", za zrozumienie nowej roli designu we współczesnym świecie, za odkrycie niszy, która łączy lokalne z globalnym, niszowe z masowym. Za kreowanie i zrozumienie nowych trendów konsumenckich.Za projektowanie wrażliwe, misyjne, głęboko osadzone we własnym kontekście tradycji i kultury, ale też bliskie trendom współczesnego designu - napisali w uzasadnieniu jurorzy konkursu. "Young Design" kładzie duży nacisk na osobowość projektantów, ich zrozumienie potrzeb rynku i umiejętność współpracy z przemysłem.

Laureatka w nagrodę otrzymała m.in. czek na 20 tys. zł, ufundowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Nagrodę musi przeznaczyć na sfinansowanie wybranej formy zdobywania wiedzy i doświadczeń zawodowych.

W konkursie Koprowska zaprezentowała projekt dziesięcioramkowego ula wielkopolskiego z doczepianymi zewnętrznie matami izolującymi, wykonanymi ze słomy i jednospadowym daszkiem typu Zieleniak. Zastosowana w nim m.in. izolację termiczną, tak potrzebną rodzinie pszczelej w okresie zimy, ale także latem - wówczas izolacja chroni ul przed przegrzewaniem.

Więcej: www.iwp.com.pl

Katarzyna Koprowska z Wrocławia, laureatka konkursu "Young Design". fot. Materiały prasowe

W tegorocznej edycji wystartowało 46 uczestników z których wyłoniono finałową dziesiątkę. fot. Materiały prasowe

Katarzyna Koprowska zaprezentowała projekt dziesięcioramkowego ula z doczepianymi zewnętrznie matami izolującymi. fot. Materiały prasowe