MIASTA – OGRODY PRZYSZŁOŚCI?

ANGELIKA OGROCKA

21.3.2012

WYDARZENIA

Domy pod wodą, domy nad chodnikiem, domy-kokony, domy-mosty i inne pomysły. Wszystkie do obejrzenia w Krakowie! W stulecie rocznicy "Wystawy Architektury i Wnętrz: w otoczeniu ogrodowem" organizatorzy 2. Międzynarodowego Biennale Achitektury w Krakowie wspominają słynnego Ebenezera Howarda i jego koncepcję "miast-ogrodów".

Młodzi artyści brali udział w konkursie na najlepszą realizację tego pomysłu. Dziekan Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. Jacek Siwczyński podkreśla, że "już w szkołach artystycznych należy określać, co to architektura wnętrz". - Dlatego też urządzamy takie konkursy, ponieważ są doskonałym powodem do budowania świadomości - tłumaczy fakt zaniedbania, czasem i niezrozumienia wartości architektury wnętrz w naszym kraju, nad czym ubolewa.

Konkurs pozwala przyjrzeć się, w jaki sposób młodzi ludzie radzą sobie ze zrozumieniem architektury wnętrz. Jak zauważyło jury, "u studentów widać nowoczesne postrzeganie świata. Zdają sobie sprawę z tego, że biorą odpowiedzialność za przestrzeń publiczną, lecz widać także postrzeganie miasta jako brutalnego miejsca rozkładu".

Wyróżniono dwie prace oraz przyznano pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Zwyciężyła Michalina Adamczyk ze swoją koncepcją spokoju i zieleni, otrzymując nagrodę za: "wrażliwość na potrzeby ludzi zamieszkujących zniszczone fragmenty miast". Innym nagrodzonym pomysłem są szklane domy nadbudowanych nad starymi, często nieużywanymi budynkami. Następnym proponowanym rozwiązaniem są domy-mosty, które powstają nad ulicą, łącząc przestrzeń między dwoma budynkami, pozostawiając miejsce dla pieszych czy nawet na plac zabaw. Takie proste a jednak nikt z nas o tym nie pomyślał!

Najbardziej awangardowymi pomysłami są: dom przypominający swym kształtem kokony, te zwierzęce, a także dom-łódź podwodna, która to koncepcja otrzymała wyróżnienie.

Te i inne projekty można zobaczyć na wystawie "W+mieszkanie" w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” na placu Szczepańskim 3a w Krakowie. Prace można oglądać jeszcze do 25 marca.

Więcej na: www.inaw.pl

Wyróżniony projekt Izabeli Jaroszek. fot. Materiały prasowe

Wyróżniony projekt Magdaleny Korzec. fot. Materiały prasowe