MEDIOLAN: PAGED POKAZUJE HISTORIĘ I NOWOCZESNOŚĆ

TWO

14.4.2011

WYDARZENIA

Paged Meble, jako jeden z dwóch polskich producentów, otworzył samodzielne stoisko na tegorocznych targach Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie. Na przekrojowej wystawie znalazły się m.in. słynne krzesła Mariana Sigmunda.

- Paged ma już ponad 20-letnią tradycję wystawienniczą na Salone Internazionale del Mobile. I tym razem spodziewamy się gości z Europy, Japonii, Kanady, Australii, USA  gdyż na te rynki eksportuje swoje produkty nasza firma - mówi Tadeusz Matecki odpowiedzialny za eksport w Paged Meble. Stoisko Paged Meble po raz pierwszy w historii firmy znalazło się w pawilonie "Design". Zostało zaprojektowane tak, by widz zmęczony targowym zgiełkiem mógł ukoić nerwy i poczuć przyjazny klimat. Wykorzystany symbol drzewa nawiązuje do natury, z której słynie Polska. - Nasze stoisko jest nowoczesne i ascetyczne. Dzięki swojej otwartości przyciąga uwagę odwiedzających targi.  Biel to doskonałe tło dla oryginalnych polskich krzeseł - mówi Anna Gołębicka, dyrektor marketingu Paged Meble.

Na stoisku Pagedu pokazano ponad 30 krzeseł, nad którymi pracowało 14 polskich projektantów i sztab konstruktorów Paged Design Team pod okiem Jadwigi Husarskiej-Chmielarz. - Pokazaliśmy przekrojowo 130-letnią tradycję firmy. Mamy w swojej kolekcji tradycyjne meble gięte, słynne krzesła Mariana Sigmunda, który projektował dla producenta w latach 50. i 60. oraz współczesne wzornictwo - mówi Jadwiga Husarska-Chmielarz.

Marian Sigmund projektował w latach 50. dla Bielskiej Fabryki Mebli Giętych. Przez kolejne lata doskonale sprzedawały się one na rynkach światowych, mimo iż w Polsce nie były zbyt popularne. Te niezwykle ponadczasowe wzory zaskakują nawet dziś swoją nowoczesnością.

Nowością na targach są również  meble powstałe w ramach współpracy z Pracownią Projektowania Ergonomicznego oraz Metodyki Projektowania krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spośród wszystkich projektów wybrano sześciu studentów, których projekty były najbardziej obiecujące. Finalistami zostali: Katarzyna Gierat i Katarzyna Gruca (z pracowni kierowanej przez prof. Marię Dziedzic oraz Stanisława Półtoraka i Piotra Hojdę) oraz Kinga Chmielarz, Jakub Haber, Stefan Hamiga i Aleksandra Pięta (z pracowni kierowanej przez prof. Czesławę Frejlich i konsultantki Renatę Kalarus i Jadwigę Husarską-Chmielarz). Projekty studentów, poprzedzone badaniami, charakteryzują się dogłębną analizą przestrzeni, do której były dedykowane. Starano się stworzyć meble funkcjonalne i wygodne w użyciu także dla osób starszych.

Na wystawie  zaprezentowano projekt Roberta Pludra i Jakuba Sobiepanka - Rein Chair. Projektanci są laureatami pierwszej nagrody 5. edycji Rezydencji Twórczego Recyclingu "Przetwory" ufundowanej przez producenta. Nagroda obejmowała zaproszenie do współpracy z Paged Meble, wyjazd na tegoroczne Salone del Mobile wraz z możliwością zaprezentowania tam swojego projektu.

Paged Meble to firma istniejąca od 1881 roku, kiedy to Józef Hoffman założył w Jasienicy (dziś woj. śląskie) pierwszą Fabrykę Mebli Giętych, która wkrótce stała się częścią koncernu Thonet-Mundus, produkując kultowe krzesło numer  14. Od tamtego czasu fabryka nieustannie się rozwijała, wydając na świat powszechnie znane i cenione modele, m.in. krzesła projektu Mariana  Sigmunda. Obecnie Paged Meble produkuje meble w trzech fabrykach w Polsce (Jasienica, Sędziszów, Jarocin).

Targi w Mediolanie trwają od 12 do 17 kwietnia.

Na stoisku Pagedu pokazano ponad 30 krzeseł, nad którymi pracowało 14 polskich projektantów i sztab konstruktorów Paged Design Team pod okiem Jadwigi Husarskiej-Chmielarz. fot. Materiały prasowe

Stoisko Paged Meble po raz pierwszy w historii firmy znalazło się w pawilonie "Design". fot. Materiały prasowe

Paged ma już ponad 20-letnią tradycję wystawienniczą na Salone Internazionale del Mobile. fot. Materiały prasowe