LUTY – ŚLĄSKI MIESIĄC DESIGNU

MAC, TWO

31.1.2011

WYDARZENIA

Już niebawem na Śląsku będzie rządzić projektowanie - luty został bowiem wybrany jako miesiąc designu w tym regionie. W programie wydarzeń w Katowicach i Cieszynie znalazły się wystawy oraz warsztaty.

Miesiąc designu na Śląsku zainauguruje jubileusz 6-lecia Zamku Cieszyn. Przez trzy dni, od 4 do 6 lutego projektanci i sympatycy cieszyńskiej instytucji będą świętować "kosmiczne urodziny". To zresztą nie jedyne "zamkowe" wydarzenia w lutym - w designerskim miesiącu zaplanowano tam również wystawę "Babski Dizajn", która zostanie otwarta 14 lutego i potrwa do 20 marca.

Design będzie obecny na szczególnych prawach także w Katowicach. To właśnie tam, w Rondzie Sztuki, będą zorganizowane trzydniowe warsztaty "UL WORK/SHOP". - Chcemy wyzwolić kreatywność i pozytywną energię mieszkańców Śląska! Przestrzeń publiczna nie musi być szara i nudna. Pokażemy Wam jak zmienić szare i nudne oblicze Śląska. Młodzi projektanci pracując w grupach z uczestnikami warsztatów zaatakują przestrzeń miejską Katowic. Materiały i narzędzia warsztatowe zapewnione. Czekamy na poszukiwaczy mocnych designerskich wrażeń, którzy nie boją się pracy z młotkiem w ręku - informują organizatorzy wydarzenia. Warsztaty zaplanowano od 11 do 13 lutego, uczestnictwo w nich jest bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas warsztatów 4 grupy będą pracować z mieszkańcami Śląska nad projektami, które ujawnią, że przestrzeń publiczna może być zarazem przyjazna dla użytkownika, jak i funkcjonalna. W czasie trwania warsztatów powstaną 4 obiekty, które uprzyjemnią życie osobom korzystającym z przestrzeni publicznej.

Luty miesiącem designu na Śląsku, program:
• 4-6 luty - 6. urodziny Zamku Cieszyn
• 11 luty - wernisaż wystawy Model IDEAlny, Rondo Sztuki, Katowice, rondo gen. Ziętka 1, godz. 18.00
• 11-13 luty - warsztaty UL WORK/SHOP, Rondo Sztuki, Katowice, rondo gen. Ziętka 1
• 14 luty-20 marca - wystawa Babski Dizajn, Zamek Cieszyn

UL WORK/SHOP
11-13 luty

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Portfolio (format PDF z trzema zdjęciami prac projektowych) należy wysłać na adres e-mail ulworkshop@gmail.com (max. 5 MB). Termin zgłoszeń upływa 25 stycznia. Limit miejsc: 50. W warsztatach mogą brać udział kreatywni ludzie, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Osoby pochodzące z województwa śląskiego lub zatrudnione na terenie województwa na zasadzie umowy o pracę mają pierwszeństwo udziału. Warsztaty są realizowane w ramach projektu Design Silesia.

Program 6. urodzin Zamku Cieszyn:
4 luty

11.00 Powitanie gości, Ewa Gołębiowska
11.10 Śląski Dizajn - podsumowanie pierwszej części projektu Design Silesia - Justyna Lauer, dziekan Wydziału Projektowego ASP w Katowicach
11.30 Innowacyjny konkurencyjny dizajn - Alexander Grots, Gravity Europe (wykład w języku angielskim)
12.00 Przerwa kawowa
12.30 Najlepsze dyplomy, absolwenci i ich kariery - Czesława Frejlich, redakcja "2+3D"
12.50 Jak zostać kuratorem wystawy w V&A Museum - Katarzyna Jeżowska
13.10 Współpraca z MUJI - Marta Niemywska i Dawid Grynasz
13.30 Dizajn "wagi ciężkiej" - projektowanie dla przemysłu, Wojciech Sokołowski
13.50 "The Spirit of Poland" - relacja z prezentacji polskiego designu w Tokio, Monika Brauntsch, Kafti Design
14.10 Otwarcie wystawy "The Spirit of Poland", Basteja
14.30 Podsumowanie warsztatów prowadzonych przez prof. Krzysztofa Lenka, sala Zamku
14.40 Przerwa na lunch
15.30 Otwarcie wystawy "Faces of Polish Design", sala koncertowa Zamku
16.00 Otwarcie wystawy "Najlepsze Projekty Dyplomowe 09/10", sala wystawowa w Oranżerii.
17.00. Czas na podsumowanie i nowe wyzwania - Ewa Gołębiowska; wręczenie odznak Przyjaciela Zamku, film, tort i szampan!
20.00 Urodzinowe Astroparty. Wstęp z zaproszeniami. Gra Ronnie, Scarhand, Jan Dybała.
5 luty
12.00 Nieznane spotkanie polskiej Awangardy: Przyboś - Strzemiński - Kobro w Cieszynie. Otwarcie wystawy i wykład Ewy Sataleckiej, Książnica Cieszyńska
13.00-15.00 spacer "Ale Kosmos". Klub Krytyki Politycznej Cieszyn.
15.00 Rozmowy o dizajnie, budynek Zamku Cieszyn. W panelu wezmą udział m.in.: Lubomira Trojan - moderator, Tomasz Rudkiewicz o polsko-czeskim dizajnie, Anka Pietrzyk-Simone - Fundacja Young Creative Poland, Ewa Trzcionka,Wojtek Trzcionka - DesignAlive.pl, Dawid Korzekwa - prezes Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, Wojciech Małolepszy - prezes SPFP, Ela Skrzypek - Fundacja PublicDSGN
18.00 Droga mleczna, czyli białe szaleństwo podczas kuligu.

Warszaty UL WORK/SHOP odbędą się w dniach 11-13 luty w Rondzie Sztuki.

Zamek Cieszyn ma już 6 lat. fot. Wojciech Trzcionka