KSIĄŻKI WSZĘDZIE. CO TO BĘDZIE…

MM, TWO

16.11.2010

MIEJSCA

Gdy Eugene Kagansky z Nowego Jorku szukał oryginalnego pomysłu na nową kawiarnię, powiedział grupie projektantów: "Zróbmy bar, który wygląda jak księgarnia, ale jest dużo ciekawszy". Tak powstała niezwykła knajpka D’Espresso.

D’Espresso, bar usytuowany nieopodal Grand Central Station w Nowym Jorku, zaprojektowało Studio Nemaworkshop. Pozornie lokal (otwarty pod koniec września) wygląda jak wiele innych. Ma jednak niezwykłą specyfikę - zewsząd otaczają go woluminy.

Wyobrażamy sobie jednak zdziwienie klientów, którzy pojawiają się na kawie, i doświadczają czegoś niezwykłego. Boki lokalu są bowiem odwrócone o 90 stopni tak, że wyobrażenie regałów z książkami mamy nad głową i pod nogami. Może się zdarzyć, że jakiś egzemplarz nas zainspiruje - niestety nie będzie można po niego sięgnąć, bowiem obecność książek jest tu czysto symboliczna. Na ścianach, suficie i podłodze znajdują się bowiem specjalnie zaprojektowane i wykonane płytki z wizerunkiem książkowych regałów. Nastrój książnicy podkreślają szklane, matowe ściany.

Zdaniem projektantów ze Studia Nemaworkshop wszystko powstało w zgodzie z ideą, aby klimat w lokalu wytwarzał jak najbardziej twórczą atmosferę.

Stworzenie lokalu pochłonęło 500 tys. dolarów. Eugene Kagansky planuje już stworzenie całej sieci D’Espresso w Stanach Zjednoczonych.
.

Stworzenie lokalu pochłonęło 500 tys. dolarów. fot. MATERIAŁY PRASOWE

Bar zaprojektowało Studio Nemaworkshop. fot. MATERIAŁY PRASOWE

Adres D’Espresso: 317 Madison Avenue (42nd Street). fot. MATERIAŁY PRASOWE

Regały z książkami klienci mają nad głową i pod nogami. fot. MATERIAŁY PRASOWE