KRAKÓW TEŻ ZAPRAGNĄŁ WZORNICTWA

MON

3.11.2010

WYDARZENIA

Swoje duże festiwale designu mają już Poznań czy Łódź, do miast kojarzonych z wzornictwem chce również dołączyć Kraków. Pierwsza edycja Design Attack rozpocznie się 4 listopada i potrwa do 5 grudnia.

Krakowski festiwal designu to pierwsza tak duża impreza poświęcona projektowaniu w Małopolsce. - Przede wszystkim nasz festiwal nie jest związany z żadną instytucją, jest to projekt organizowany całkowicie oddolnie, aktywizujący przede wszystkim środowiska związane z designem - przyznaje Iwona Kargol-Dębicka, dyrektorka festiwalu.

Organizatorzy festiwalu stawiają sobie ambitne plany, w tym roku ideą główną ma stać się zwrócenie uwagi na materiały używane we współczesnym projektowaniu, silnie będzie reprezentowany również współczesny design austriacki, dużo miejsca podczas pierwszej edycji festiwalu zajmie również prezentacja wizji designerów oraz firm zajmujących się prototypami. Na pierwszej edycji festiwalu będzie więc okazja przyjrzeć się szczególnie designowi rodem z Austrii, organizatorzy planują aby w każdym roku projekty z wybranego kraju były jednym z wydarzeń głównych.

- Chciałabym poruszyć różne aspekty designu, także te, pojawiające się na jego obrzeżach, chciałabym podjąć dyskusje, poprzez ten festiwal, z tradycją oraz stereotypami typu czy design to sztuka? O ile wśród profesjonalistów jest to oczywiste, o tyle dla innych już mniej. Mówiąc trywialnie - chciałabym także podnieść "poziom świadomości designerskiej", by było milej i przyjemniej w naszym najbliższym otoczeniu - mówi Iwona Kargol-Dębicka.

W tym roku, oprócz wystaw głównych, czyli "Materiału Przyszłości" oraz "Young Austrian Design", zaplanowano konferencję oraz warsztaty i wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty dla młodzieży. Imprezy festiwalowe będą się odbywać m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Bunkrze Sztuki, Muzeum Witraży oraz Centrum Kultury Żydowskiej.

Na wystawie austriackiego designu zobaczymy m.in. lampy Drahtwickel and Blumberg. fot. ARC

Podczas wystawy "Materiały Przyszłości" zobaczymy m.in. kolekcję New Model Army, męską kolekcję mody zaprojektowaną przez Patryka Szajana Sudzika. fot. ARC