KOMAR MIEŚCI SIĘ W SZUFLADZIE

DARIA GUBA

26.10.2010

WYDARZENIA

Prostota, skromność i funkcjonalność wygrały w tegorocznym konkursie "Make me!", organizowanym dla młodych projektantów podczas festiwalu Łódź Design. Lampa Komar pokonała 243 projekty z Polski i z zagranicy.
Autorami zwycięskiego Komara są Kamila Niedźwiedzka i Nikodem Szpunar, tworzący duet Poliszdizajn. Projekt zrodził się w pracowni profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Jarosława Kozakiewicza. - Chcieliśmy zrobić coś, co bez problemu mieści się w szufladzie. Mieszkamy w kawalerce, szukaliśmy więc sposobu na lampę, którą można łatwo i szybko złożyć - mówi Kamila Niedźwiedzka, studentka IV roku warszawskiej ASP.

Nowatorski projekt lampy opiera się na bardzo prostym pomyśle. Wykorzystanie rurek stosowanych w namiotach i lasek dla niewidomych sprawia, że prawie dwumetrowa konstrukcja składa się do wielkości 45 cm. Umożliwia to łatwe pakowanie i błyskawiczny montaż lampy.

Składane elementy lampy, przypominające nogi komara można ustawić na kilku wysokościach. Dzięki temu lampa idealnie spełnia swoją funkcję w małych wnętrzach, będących zarówno sypialnią, jadalnią, jak i pokojem do pracy. Ruchoma konstrukcja klosza daje światło rozproszone lub kierunkowe.

Spośród prawie 250 zgłoszeń konkursowych jury wybrało do finału 19 przedmiotów. - Szukamy projektów, które są proste, skromne i nowatorskie. Spodobało nam się, że dla rzeczy które dobrze znamy znaleziono zupełnie nowe zastosowanie. Lampę, która ma trzy możliwe wysokości, pakuje się do niewielkiego pudełka. Projekt jest niepozorny ale technicznie bardzo przemyślany. To wyznaczniki dobrego designu - tłumaczy Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka i jurorka konkursu.

Prace konkursowe oceniali między innymi Michał Stefanowski, wykładowca ASP w Warszawie, Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, projektant i dziennikarz Gian Luca Amadei oraz architekt Oskar Zięta. - Zależało nam na tym, żeby w jury zasiedli ludzie różnych specjalności, bo każdy z nas zwraca uwagę na coś innego i w ten sposób się uzupełniamy - przyznaje Oskar Zięta.

Główna nagroda dla autorów zwycięskiego projektu to 20 tys. zł. Na co zdolni studenci przeznaczą pieniądze? - Myślimy o studiach w Irlandii. Do tej pory bawiliśmy się projektowaniem. Nagroda pomoże nam rozwijać umiejętności i wzbogacać warsztat - mówi Kamila Niedźwiedzka.

Autorami zwycięskiego Komara są Kamila Niedźwiedzka i Nikodem Szpunar, tworzący duet Poliszdizajn. fot. Anna Wójcik

Składane elementy lampy, przypominające nogi komara można ustawić na kilku wysokościach. fot. Wojciech Trzcionka

Projekt Smaki Podhalańskie autorstwa Aleksandry Pięty i Piotra Wiśniewskiego, którzy otrzymali jedną z nagród dodatkowych. fot. Wojciech Trzcionka

Jedną z nagród dodatkowych zdobyli Filip Wycisło i Katarzyna Bukowska-Wycisło za projekt SpaghettiMonster. fot. Wojciech Trzcionka