KOBIETY PROJEKTUJĄ NAWET W WADZE CIĘŻKIEJ

MM

28.2.2011

WYDARZENIA

Kolejna, coroczna odsłona "Babskiego dizajnu" trwa w cieszyńskim Zamku. Dzięki zaproszonym projektom mamy szansę przekonać się, że osławioną kobiecą delikatność można przekłuć na rozmaite sposoby.

"Babski dizajn" to jedyna w roku wystawa, na której pojawiają się wyłącznie produkty, stworzone przez kobiety. Z pewnością organizatorom nie chodzi o podsycanie walki płci, jak chcieliby niektórzy. Ani też wyjaśniania zjawisk tylko w perspektywie płci.

Nowa prezentacja udowadnia raczej, że projektowanie jest niezwykle demokratycznym instrumentem, w którym tak naprawdę płeć projektanta ma niewielkie znaczenie - czasami więc wpływa na wybór określonej przestrzeni zainteresowań, poświęcenia się pewnej tematyce i rzeczywistości projektowej.

Ekspozycja nie zadaje pytań w rodzaju dlaczego kobiety projektują samochody, rękawice ochronne czy ochronne maski spawalnicze. Ujawnia raczej, że po taką tematykę mogą sięgać wszyscy. Dlatego też oglądając zgromadzone na ekspozycji przedmioty perspektywę stricte kobiecą można odrzucić łatwiej niż mogłoby się wydawać. Tak dzieje się choćby przy obserwacji zaprojektowanego przez Paulinę Kordos ssaka chirurgicznego Combo, rękawic ochronnych Ejendals czy maski spawalniczej 3M Speedglass, zaprojektowanej przez m.in. Sofię Jacobsson Warfaa. To tylko część zgromadzonych na ekspozycji produktów - sekret tkwi bowiem w różnorodności. W cieszyńskim Zamku natrafimy także na prezentację Volvo YCC, czyli samochód dla kobiet zaprojektowany przez kobiety, plakaty Moniki Zawadzki, telefony dla seniorów a także pieczątki Modico stworzone przez Matyldę Golędzinowską.

Te wszystkie przedmioty łączy jedno - wyszły ze studiów projektowych tworzonych w głównej mierze przez panie. Świat kobiet projektantek bywa niezwykle bogaty, można się po nim poruszać doznając i rozmaitych zadziwień, zaskoczeń, można też odszukiwać zaskakujące skojarzenia i konteksty. Naprawdę wiele interesuje współczesne projektantki, nawet te poruszające się w wymiarach często zarezerwowanych dla męskiego świata projektowego, jak często zdarza się przyjmować w myśleniu o wzornictwie. Nowe myślenie o designie już dawno przekroczyło granice płci, także we wzornictwie umownie nazwanym dla potrzeb wystawy - "designie wagi ciężkiej". Taką "kategorię wagową" na równych prawach można odnaleźć i w pamięci typu flux Xtrem Key, "która nie poddaje się żywiołom", torbach sportowych Haglofs czy też projekcie małego autobusu miejskiego Jelcz Libero, stworzonym przez Agatę Danielak-Kujdę.

Wystawa stawia też pytania natury ogólniejszej: czy projekty powstałe z myślą o paniach mają się czymś wyróżniać, a jeśli tak, to czym? Czy będą to jedynie widmowe znaki kolorystyczne, elementy dekoracyjne utrzymane w jakichś charakterystycznych, ozdobnych esach-floresach i tym podobnych? Na szczęście się tak nie dzieje, prezentowane projekty powstałe dla użytkowniczek muszą bronić się w zupełnie inne skali. I te dobre wzory można oglądać do 13 marca.

Maski spawalnicze dla kobiet przyjechały do Cieszyna ze Szwecji. fot. Wojciech Trzcionka

Na ekspozycji możemy oglądać pieczątki zaprojektowane przez Matyldę Golędzinowską. fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "Babski dizajn - waga ciężka" potrwa do 13 marca. fot. Wojciech Trzcionka

Ssak chirurgiczny Combo oraz jego projektantka Paulina Kordos. fot. Wojciech Trzcionka