Jest klasyka przyszłości!

| MON

13 listopada 2010 | Rzeczy

Firma Comforty Living po raz pierwszy zorganizowała konkurs dla europejskich designerów. Wybrani twórcy mieli zaprojektować sofę, której zwycięski projekt ma trafić do nowej kolekcji Comforty Future Classic. Zwycięski projekt będzie prezentowany na przyszłorocznym tygodniu designu w Mediolanie.

Firma Comforty Living po raz pierwszy zorganizowała konkurs dla europejskich designerów. Wybrani twórcy mieli zaprojektować sofę, której zwycięski projekt ma trafić do nowej kolekcji Comforty Future Classic. Zwycięski projekt będzie prezentowany na przyszłorocznym tygodniu designu w Mediolanie.

Liczbą przewodnią zamkniętego konkursu stała się liczba dziewięć: wzięło w nim udział bowiem 9 projektantów z teamów designerskich, 9 jurorów, 9 projektów oraz 9 prototypów. Prestiżowa marka zaprosiła do konkursu twórców z różnych europejskich krajów, którzy mają już za sobą projekty i wdrożenia dla prestiżowych marek. W gronie wybrańców, poszukujących „klasyki przyszłości”, znaleźli się: Anderssen&Voll Studio, Alessandro Dubini, Form Us With Love, Paweł Grobelny, Philippe Nigro, Onlymited (Castello Lagravinese Studio), Lucidi Pevere Studio, Tomek Rygalik, Edvard Van Vliet. To wszystko świetni designerzy pochodzący z Francji, Holandii, Norwegii, Polski, Szwecji oraz Włoch.

Ich projekty oraz wykonane prototypy oceniało międzynarodowe jury. – Celem konkursu było stworzenie domowego mebla tapicerowanego przeznaczonego dla więcej niż jednej osoby. Mebel ten ma być realizacją idei Future Classics, która zakłada stworzenie nowej jakości w kategorii współczesnej elegancji, luksusu, funkcjonalności i kreatywnego podejścia do projektowania przemysłowego – przyznaje Piotr Kubara z Comforty Living, współorganizator konkursu. Skład tegorocznego jury tworzyli: Patrizia Urquiola, Miska Miller Lovegrove, Zuzanna Skalska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz Jolanta Pasynkiewicz. I jak przyznają organizatorzy, jurorzy nie mieli wcale łatwego zadania. – Jury brało pod uwagę rozmaite kryteria, m.in. innowacyjność, autorską interpretację idei „Future Classic”, a także ponadczasowość – dodaje Piotr Kubara.

Jury przyznało główną nagrodę Philippowi Nigro z Francji za projekt „Floating sofa”. Przyznano także dwa wyróżnienia: dla Lucidi Pevere Studio (I wyróżnienie za „Palafitte”) oraz Pawłowi Grobelnemu (II wyróżnienie za projekt „Variety”). Projekt Nigro składa się z materiałów, które dekomponują się na części pierwsze, nie ma skomplikowanych połączeń. I biorąc pod uwagę środowisko naturalne jest utrzymany w duchu zrównoważonego rozwoju – na ten aspekt szczególną uwagę zwrócili jurorzy konkursu.

Philippe Nigro (rocznik 1975) pochodzi z Nicei, obecnie pracuje jako niezależny projektant i pomocnik Michele de Lucchi, twórcy legendarnego Tolomeo light (1987). W swojej dotychczasowej karierze projektował nie tylko dla czołowych producentów mebli, takich jak Poltrona Frau, Felicerossi, Danese, Alias, Urifor i Nube, ale także dla innych firm z bardzo różnych branż, takich jak Olivetti, Compaq Telecom Italia, włoskich usług pocztowych i Van Cleef i Arpels. W 2009 roku zwyciężył w konkursie Red Dot Design Award, za projekt sofy, która zostanie wdrożona do produkcji przez Ligne Roset. – Dla projektanta kompromis w designie jest bardzo trudny i ważny zarazem. Trzeba odnaleźć stan equilibrium, balans pomiędzy innowacją i produktem finalnym – przyznaje Nigro.

Nagrodzony w konkursie projekt trafi do produkcji i wejdzie w skład nowej kolekcji Comforty Future Classic. Ponadto sofa stworzona przez Nigro będzie prezentowana podczas mediolańskiego tygodnia designu w przyszłym roku. Wtedy też, w Salone del Mobile, swoją premierę będzie mieć nowa kolekcja marki Comforty.

Do 19 listopada prototypy zaprojektowanych mebli można oglądać na wystawie zorganizowanej w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze grudniowe wydarzenia online

Na przekór

Warszawa | 28 listopada 2020

Polecamy najciekawsze grudniowe wydarzenia online

Komunikacja czy porozumienie?

Komunikacja

Warszawa | 14 marca 2020

O tym dyskutowano podczas 17. edycji OKK! Design

Polacy na Milan Design Week 2015 [raport]

Co pokazaliśmy

Mediolan | 23 kwietnia 2015

Polacy na Milan Design Week 2015. Raport "Design Alive".

Philippe Nigro wyróżniony na Maison et Objet [zdjęcia]

Nigro z nagrodą

paryż | 26 października 2014

Targi Maison et Objet nagrodziły Philippe Nigro.

Zapach sukcesu Dixona [zdjęcia]

Zapach Dixona

paryż | 23 września 2014

Tom Dixon - Designer of the Year 2014.