JAJO Z CZERWONĄ KROPKĄ

MARCIN MOŃKA

26.10.2010

LUDZIE

Muszą być w każdym biurze. I mogą być ładne! Udowodniła to Matylda Golędzinowska, której pieczątka modico R45 otrzymała prestiżową nagrodę na tegorocznej edycji RedDot. Wyróżniono ją w kategorii "biuro". - Teraz pracuję nad obudową nowego kasownika - zdradza nam 28-letnia projektantka.

- RedDot to niezwykłe wyróżnienie i jestem nim ogromnie ucieszona. Na razie nie wpłynęło to na codzienną praktykę zawodową ani na zlecenia, ale zdecydowanie poprawiło samopoczucie - przyznaje projektantka pieczątki Matylda Golędzinowska.

Modico R45 to pieczątka okrągła i jest koleją z serii pieczątek biurowych. Pierwszym projektem była podstawowa pieczątka biurowa, zaprojektowana w pięciu rozmiarach (Modico 2 do 6). Po Modico R45 były pieczątki kieszonkowe w dwóch rozmiarach (P3 i P4) oraz tablicowe w trzech (10 do 12). Wszystkie te modele tworzą razem jedną, spójną stylistycznie linię. Wszystkie pieczątki z linii są pokrywane farbą mającą fakturę dającą efekt miękkiego dotyku, a logo nakładane techniką tampon druku jest pomarańczowe (Pantone 021).

- Od samego samego początku celem stworzenia nowej pieczątki było przełamanie istniejącej na rynku tendencji, że pieczątka jest bardziej urządzeniem i nie musi być ładna. Bogusław Małczyński, czyli szef firmy Modico chciał, żebyśmy stworzyli najpiękniejszą pieczątkę na rynku i wiele faktów potwierdza, że nam się udało. Sukces efektu finalnego wynika również z naszego udziału w fazie konstruowania i produkcji - przyznaje Golędzinowska.

Pieczątka może mieć szerokie zastosowanie, w rozmaitych biurach oraz przestrzeniach użyteczności publicznej. Golędzinowska zwraca jednak uwagę na coś innego. - Osoby używające pieczątek to urozmaicona grupa odbiorców, ale faktycznie myśleliśmy głównie o tych, którzy docenią wygląd przedmiotu. Zakładaliśmy również, że atrakcyjność wyrobu wyróżni go spośród innych - deklaruje. Golędzinowska przed przystąpieniem do pracy nad projektem zwykle szuka pomysłu na formę, idei kształtu, którą można określić dla każdego przedmiotu, i jak przyznaje - zwykle trzeba ją tylko odkryć. - Od początku było jasne, że modico R45 będzie jajkiem. Ta forma idealnie wpisywała się w kształt okrągłego odbicia. Znalezienie odpowiedniej geometrii i detalu było już samą przyjemnością projektowania - opowiada projektantka.

RedDot dla Modico R45 to nie jedyne wyróżnienie dla tego produktu. Niedawno otrzymał on nominację do nagrody Designpreis Deutschland 2011.

Nagroda Red Dot to dla projektantki największe wyróżnienie w pracy zawodowej. Matylda Golędzinowska (ur. 1982) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale wzornictwa przemysłowego. Od roku pracuje dla firmy Macro-system, która produkuje m.in . wprowadzone niedawno w Warszawie automaty biletowe - mobilne, jeżdżące w autobusach oraz kasowniki. Odpowiada za koordynację produkcji, zaprojektowała także grafikę frontu automatu. - Teraz pracuję nad obudową nowego kasownika - mówi.

Golędzinowska równocześnie cały czas współpracuje z firmą modico i Bogalem Małczyńskim. Projektantka również współpracuje z firmą CIM-MES, projektowała dla niej m.in. obudowę do aparatury medycznej. - Pracuję bardzo dużo, ale na szczęście moja praca jest moją pasją. Kiedy po roku studiowania rzeźby postanowiłam zmienić wydział, pojechałam na wydział wzornictwa w celu rozejrzenia się. I po zobaczeniu efektów prac studentów tego wydziału wystawionych w gablotach od razu zrozumiałam, że to jest moje miejsce i że tego właśnie szukałam w życiu. Od tamtego momentu wszystkie decyzje były proste. Tego samego dnia zaczęłam rozmawiać o zmianie wydziału. Nie było to jednak możliwe po pierwszym roku. Jedyną drogą było zdawanie jeszcze raz na ASP, co też zrobiłam. W tym samym roku zaczęłam studia od początku na Wydziale Wzornictwa – mówi o sobie.

Matylda Golędzinowska i jej pieczątka w Muzeum Red Dot. fot. ARC

Pieczątka Modico R45 otrzymała nagrodę na tegorocznej edycji Red Dot. fot. ARC

Matylda Golędzinowska jest projektantką, absolwentką Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. fot. ARC