Instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia [wideo]

APPARATUM to instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR) stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu “Polska 100”.

Instalacja pozwala każdemu wcielić się w rolę kompozytora i realizatora dźwięku muzyki elektroakustycznej. Cyfrowy interfejs dotykowy pozwala na aranżację utworu, a czysto analogowe generatory dźwięku – oparte o samplowanie taśm magnetycznych oraz wirujące dyski optyczne, odpowiadają za emisję dźwięku. Skomponowany przez użytkownika utwór zostaje wgrany na serwer w postaci pliku mp3 a graficzna partytura drukowana jest w formie przypominającej paragon. Dzięki umiejętnemu połączeniu nowych i starych mediów APPARATUM pozwala doświadczyć specyficznego, eksperymentatorskiego klimatu studia w sposób angażujący niezaznajomioną z tematem publikę – pomagając w upowszechnianiu wiedzy i zainteresowania tematem SEPR.

Forma przestrzenna instalacji nawiązuje do projektu „Czarnego Pokoju” – siedziby studia, autorstwa Oskara Hansena. Źródłem inspiracji była specyficzna estetyka aparatury używanej w do tworzenia muzyki elektroakustycznej oraz ogólny minimalizm i prostota form stosowanych przez architekta.

Podstawę do opracowania strony graficznej i dźwiękowej instalacji stanowił utwór Bogusława Schaeffera „Symfonia – muzyka elektroniczna”. Kompozytor opracował na jej potrzeby partyturę graficzną, w której zamiast tradycyjnej notacji muzycznej zastosował autorski zestaw symboli. Symbole te oraz ich aranżacja w ramach partytury stanowiły wskazówki dla realizatora dźwięku, pracującego w studiu, który interpretował je poprzez edycję taśm magnetofonowych oraz analogową syntezę dźwięku.

Instalacja miała swoja premierę na Festiwalu Kody w maju 2018, w najbliższym czasie będzie wystawiana w prestiżowym ZMK Karlshrue – jednym z najważniejszych ośrodków związanych ze sztuką nowych mediów na świecie, a póżniej pojawi się ramach Warszawskiej Jesieni.

Za projekt odpowiada grupa panGenerator (Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski) działająca na styku świata bitów i atomów. Interesuje ich to, co związane jest z programowaniem, kodem, softwarem i przenikanie się tego świata z fizyczną i namacalną formą.

Więcej na: www.pangenerator.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Lśniące ławice ryb inspiracją dla najnowszej interaktywnej rzeźby grupy panGenerator w chińskim Shenzhen

Rzeźba inaczej

Shenzhen | 3 września 2020

Projekt składa się z 451 kinetycznych modułów reagujących na światło!

The Wall of Sound

The Wall of Sound

Warszawa | 18 lutego 2020

dźwiękowe graffiti stworzone przez grupę panGenerator

panGenerator z nagrodą Cannes Lions

Miara Pokoju

Warszawa | 22 czerwca 2016

Grupa panGenerator z nagrodą Cannes Lions 2016.

Myszka Miki nowej generacji sampluje dźwięki z otoczenia [wideo]

Mikifon

WarSZAWA | 20 stycznia 2016

Myszka Miki nowej generacji sampluje dźwięki z otoczenia [wideo].

Wraca słynne Triennale. Polska się wystawi?

Wraca Triennale

Mediolan | 14 lipca 2015

XXI Triennale International Exhibition. Polska się wystawi?