INSTALACJA ZAINSPIROWANA DOROBKIEM STUDIA EKSPERYMENTALNEGO POLSKIEGO RADIA [WIDEO]

TEKST: JUS, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

WARSZAWA 2.8.2018

DESIGN SZTUKA

APPARATUM to instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR) stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu “Polska 100”.

Instalacja pozwala każdemu wcielić się w rolę kompozytora i realizatora dźwięku muzyki elektroakustycznej. Cyfrowy interfejs dotykowy pozwala na aranżację utworu, a czysto analogowe generatory dźwięku - oparte o samplowanie taśm magnetycznych oraz wirujące dyski optyczne, odpowiadają za emisję dźwięku. Skomponowany przez użytkownika utwór zostaje wgrany na serwer w postaci pliku mp3 a graficzna partytura drukowana jest w formie przypominającej paragon. Dzięki umiejętnemu połączeniu nowych i starych mediów APPARATUM pozwala doświadczyć specyficznego, eksperymentatorskiego klimatu studia w sposób angażujący niezaznajomioną z tematem publikę - pomagając w upowszechnianiu wiedzy i zainteresowania tematem SEPR.Forma przestrzenna instalacji nawiązuje do projektu „Czarnego Pokoju” - siedziby studia, autorstwa Oskara Hansena. Źródłem inspiracji była specyficzna estetyka aparatury używanej w do tworzenia muzyki elektroakustycznej oraz ogólny minimalizm i prostota form stosowanych przez architekta.

Podstawę do opracowania strony graficznej i dźwiękowej instalacji stanowił utwór Bogusława Schaeffera „Symfonia - muzyka elektroniczna”. Kompozytor opracował na jej potrzeby partyturę graficzną, w której zamiast tradycyjnej notacji muzycznej zastosował autorski zestaw symboli. Symbole te oraz ich aranżacja w ramach partytury stanowiły wskazówki dla realizatora dźwięku, pracującego w studiu, który interpretował je poprzez edycję taśm magnetofonowych oraz analogową syntezę dźwięku.

Instalacja miała swoja premierę na Festiwalu Kody w maju 2018, w najbliższym czasie będzie wystawiana w prestiżowym ZMK Karlshrue - jednym z najważniejszych ośrodków związanych ze sztuką nowych mediów na świecie, a póżniej pojawi się ramach Warszawskiej Jesieni.

Za projekt odpowiada grupa panGenerator (Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski) działająca na styku świata bitów i atomów. Interesuje ich to, co związane jest z programowaniem, kodem, softwarem i przenikanie się tego świata z fizyczną i namacalną formą.

Więcej na: www.pangenerator.com