INDEX AWARD. PÓŁ MILIONA DO ZGARNIĘCIA!

MAC


14.9.2012

WYDARZENIA

W przyszłym roku po raz piąty zostaną przyznane nagrody INDEX, w których docenia się projekty poprawiające jakość życia na całym świecie a jednocześnie zmieniające jego oblicze na lepsze. Organizatorzy konkursu nie stosują żadnych ograniczeń, co więcej, zgłoszenie projektu jest całkowicie bezpłatne. Duńczycy przekonują, że to najważniejsze nagrody w dziedzinie designu na świecie z rekordową pulą nagród sięgającą pół miliona euro!

W konkursie organizowanym w stolicy Danii co dwa lata uwagę zwracają na siebie te projekty, które służą społecznościom na wszystkich kontynentach. To dlatego na liście laureatów można znaleźć projekty z najdalszych zakątków świata. Mogą w nim wziąć udział osoby bez względu na wiek, płeć, narodowość czy ukończone szkoły. Słowem, jedynym warunkiem jest przekonanie, że to właśnie stworzony przez nią projekt może wpływać na lepsze życie i poprawiać jego jakość.

Do INDEX Award można zgłaszać zarówno własne projekty jak i pomysły innych osób. Organizatorzy dopuszczają możliwość, że nominowane rozwiązanie może znajdować się jeszcze w fazie prototypu. Co więcej, nawet jeśli nie zdecydujemy się ujawnić z własnym projektem może się okazać, że i tak trafimy do konkursu, ponieważ w wielu miejscach na świecie działają ambasadorzy konkursu, poszukujący rozwiązań odmieniających życie.

Do zeszłej edycji zgłoszono ponad tysiąc projektów, z czego do finału jurorzy zakwalifikowali 60 z nich. Nagrody co dwa lata są przyznawane w pięciu kategoriach (Ciało, Dom, Praca, Gra, Wspólnota), a ich laureaci mogą być przekonani, że to właśnie ich rozwiązania mierzą się z największymi światowymi problemami, jak katastrofy naturalne, zanieczyszczenie środowiska, wykluczenie, głód, zmiany klimatyczne czy ubóstwo.

Laureaci mogą liczyć na nagrody: w sumie do podziału przewidziano pół miliona euro. Pojawiają się już pierwsze zgłoszenia - projektanci z całego świata mają czas niemal do końca roku, termin nominacji upływa bowiem 17 grudnia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w przyszłym roku.

Więcej: www.nominateforindexaward.dk i www.designtoimprovelife.dk

W kategorii Wspólnota w ub. roku zwyciężył Seul w Korei Południowej - pierwszy na świecie spójny projekt podejścia do poprawy życia obywateli w bardzo dużym mieście. fot. Materiały prasowe

Znakomitego projektanta Yvesa Béhara Duńczycy nagradzali już dwukrotnie. fot. Ewa Trzcionka

Nagrodę publiczności otrzymał w ub. roku hindusko-amerykański zespół projektowy za niemowlęcy becik z termoregulacją. fot. Materiały prasowe