Ikony designu: Za piętnaście kulka

| MARCIN MOŃKA

26 listopada 2010 | Rzeczy

Ucieleśnia lekkość, swobodę, odrobinę nonszalancji czyli „joie de vivre” (radość życia) lat 50. Powstał w 1948 roku. Sprzedawano go za 25 dolarów. Dzisiaj kosztuje co najmniej dziesięć razy tyle i ma status kultowego.

Ucieleśnia lekkość, swobodę, odrobinę nonszalancji czyli „joie de vivre” (radość życia) lat 50. Powstał w 1948 roku. Sprzedawano go za 25 dolarów. Dzisiaj kosztuje co najmniej dziesięć razy tyle i ma status kultowego.

To Ball Clock zaprojektowany przez George’a Nelsona na zmówienie Howard Miller Clock Company. Firma próbowała wyjść z zapaści po II wojnie światowej, potrzebowała czegoś efektownego, ale taniego w produkcji. Receptą na sukces okazały się projekty architekta, dizajnera, redaktora, pisarza i pedagoga – George’a Nelsona, który obok Charles’a i Ray Eamesów zaszczepiał w Stanach Zjednoczonych modernizm.


Jednym z pomysłów Nelsona był właśnie Ball Clock. Dzisiaj zalicza się go do ikon designu. Podobno szkic zegara powstał po zakrapianej alkoholem kolacji, w której uczestniczył Nelson oraz dwaj inni projektanci. Tak czy inaczej pomysł chwycił.

Ball Clock to prosta, symboliczna, aluminiowa tarcza, z ukrytym z tyłu mechanizmem napędowym, zaś jedyną ozdobą są drewniane, barwne kulki. Pomysłu Nelsona, podobnie jak i jego innych, modernistycznych projektów zegarów ściennych i stołowych, nie trzeba było specjalnie reklamować, by je sprzedać. Nowoczesne wzory i materiały, do tego rzucające się w oczy kolory, a wszystko to przyprawione szczyptą humoru – Nelson świetnie wyczuł jakie są potrzeby konsumentów. Dla Howarda Millera pracował przez ponad 30 lat.

Firma Millera produkowała Ball Clock aż do lat 80. Obecnie prawa do produkcji tego wzoru ma Vitra Design. Jej przedstawicieli znajdziemy także w Polsce. Jej produkty, w tym Ball Clock, można kupić m.in. w łódzkim Atak Design. Kultowy zegar jest też sprzedawany w sklepiku Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Kosztuje 335 dolarów. W Polsce zapłacimy za niego ok. 1 tys. zł. Oferowanych jest kilka wersji kolorystycznych projektu, oprócz wielobarwnej także – naturalna, pomarańczowa, kolorowa, kremowa i czerwona.

Powiązane artykuły:

Słynny Adolf Loos i jego wnętrza radykalne

Wnętrza radykalne

Pilzno | 11 grudnia 2020

Zwiedzamy mieszkania projektu słynnego architekta Adolfa Loosa.

Wachlarz czasu

Wachlarz czasu

Tel Awiw | 27 grudnia 2014

Manifold Clock, to zegar który nie posiada tradycyjnych wskazówek.

Archikona: Lemke Haus. Mały bohater

Mały bohater

Berlin | 20 kwietnia 2014

Lemke Haus stworzony przez Miesa van der Rohe.

Ikony designu: Żółty powiernik tajemnic

BIC Yellow

Clichy | 4 września 2013

Ikony designu: Żółty powiernik tajemnic.