Największe zaciekawienie wśród zwiedzających wzbudziła wystawa 100 miniatur klasycznych krzeseł. fot. Wojciech Trzcionka

IKONY ATAKUJĄ W ŁODZI

DARIA GUBA

26.10.2010

MIEJSCA

15 października łódzka galeria sztuki użytkowej Atak Design świętowała otwarcie nowej siedziby przy ul. Żeligowskiego. Na 606 m kw. zaprezentowane zostały aż trzy wystawy. Wydarzenie towarzyszyło festiwalowi Łódź Design.

- Atak Design to połączenie galerii sztuki użytkowej i sklepu. Zmieniliśmy lokalizację właśnie po to, aby organizować dodatkowe wystawy. W ciągu roku będziemy prowadzić spotkania, warsztaty i imprezy, czyli to, co nas kręci - mówi Dominika Wilżak, założycielka sklepu.

Podczas otwarcia nowego showroomu pokazano wystawę "Discover 606 / odkryj 606", łączącą kolekcje największych ikon designu XX i XXI wieku. W przestrzeni sklepu zaprezentowane zostały projekty mebli i oświetlenia autorstwa takich mistrzów, jak Charles & Ray Eames, Philippe Starck, Ron Arad, Alberto Medy, Ferrucio Laviani i Patricia Urquiola. - Firmy z długoletnią tradycją mają stałe miejsce w naszym showroomie, a ich kolekcje wzbogacane są o nowości. Cieszymy się, że mogliśmy zgromadzić przedmioty znane z katalogów tak, aby można było zobaczyć je na żywo - przyznaje Katarzyna Dubik, menadżerka sklepu.

Największe zaciekawienie wśród zwiedzających wzbudziła wystawa 100 miniatur klasycznych krzeseł, zaprojektowanych pomiędzy 1800 a 1990 rokiem. Na postumentach, w formie eleganckiej instalacji pokazane zostały projekty w skali 1:6 największych sław designu, takich jak Marcel Breuer, Charles Rennie Mackintosch, Michael Thonet czy Verner Panton. Wystawie towarzyszyło 40 paneli ściennych z m.in. fotografiami i rysunkami.

Do trzeciej wystawy wybrane zostały meble szwajcarskiej firmy USM. "Living Essentials" to zbiór przedmiotów, które towarzyszą nam w domu. Modułowe meble można w dowolnym momencie przebudować i rozbudować, w zależności od zmieniających się potrzeb. Dzięki bardzo prostej formie doskonale wpisuje się zarówno we wnętrza klasyczne, jak i nowoczesne.

Dla tych, którzy nie mieli okazji być na wernisażu - nic straconego. Kolekcję "Discover 606 / odkryj 606" można oglądać przez cały rok. Przedmioty można zresztą nie tylko oglądać ale i kupować. - Trzeba mieć świadomość, że dobry projekt, wspaniałe wykonanie i piękna kolorystyka nie muszą iść w parze z szokującą ceną. Chcemy organizować wystawy, aby ludzi o tym przekonać - przekonuje Dominika Wilżak.