IF DESIGN AWARD 2015: PIĘĆ NAGRÓD DLA POLAKÓW!

IWONA GACH

MONACHIUM 2.3.2015

DESIGN WYDARZENIA

Po raz pierwszy aż pięć polskich firm zostało uhonorowanych prestiżową nagrodą iF Design Award. W ponad 60-letniej historii konkursu po raz pierwszy otrzymaliśmy nagrodę za produkt meblowy. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w piątek 27 lutego w BMW Welt w Monachium nagrody odebrali przedstawiciele firm: Meble Vox, Amica, Solaris, Wundermann Polska oraz Ericpol.

Na konkurs napłynęło 4 783 zgłoszeń z 53 krajów świata. 53 jurorów z 20 krajów obradowało w styczniu i wybrało 1 629 finalistów w pięciu kategoriach. 75 z nich uhonorowano złotym trofeum.

Aż pięć firm z Polski odebrało nagrodę podczas uroczystej gali finałowej która odbyła się 27 lutego w BMW Welt w Monachium. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, tym bardziej, że w ponad 60-letniej historii tego prestiżowego konkursu to pierwsza nagroda za polski produkt meblowy - powiedział "Design Alive" Piotr Wit Voelkel, prezes zarządu Meble Vox, który odebrał nagrodę za wielofunkcyjne łóżko dziecięce Spot zaprojektowane przez Wiktorię Lenart.

- Nasze produkty sprzedajemy na całym świecie. Znak iF Award wielokrotnie otworzył nam drzwi do poważnych kontrahentów, jest ceniony przez klientów - przekonywała Agnieszka Pilarczyk, product manager Amica, która po raz kolejny odebrała nagrodę iF za sprzęty AGD tej polskiej marki.

Tegoroczna edycja miała jeszcze jeden polski akcent - w międzynarodowym jury zasiadał projektant Tomek Rygalik. Jak mówią organizatorzy - polskie zgłoszenia są co roku na bardzo wysokim poziomie. - Jednak jest ich nadal niewiele w porównaniu do potencjału Waszego kraju. Wierzę, że tegoroczni zwycięzcy zarażą innych entuzjazmem do startowania w międzynarodowych konkursach - podkreślał Ralph Wiegman, dyrektor iF International Forum, organizator konkursu.

Polscy finaliści konkursu iF Design Award 2015:

Spot_by_VOX_dziewczynka1

Meble Vox, wielofunkcyjne łóżko Spot, projekt: Wiktoria Lenart, kategoria: Produkt/Meble domowe, www.meblevox.pl

- Mała przestrzeń nie musi także oznaczać małych mebli - twierdzi projektantka. One mają być wielofunkcyjne i pomagać w ekstremalnych, domowych warunkach. Łóżko Spot łączy mobilność, wielofunkcyjność i rozwój kreatywności maluchów. Na zaledwie 2 mkw. mamy miejsce do spania z funkcją przechowywania dużych przedmiotów, książek ubrań i zabawek. Wystarczy zwiewna tkanina, a zmienia się w namiot Indian, łódź podwodną czy statek kosmiczny.

new_solaris_1328_mid

Solaris Bus & Coach, autobus New Urbino, projekt: Solaris, kategoria: Produkt/Pojazdy, www.solarisbus.pl

Przedstawiciel rodziny miejskich autobusów nowej generacji. Projekt mocno zakorzeniony w kontekście codzienności z idealną kompozycją formy i funkcji, ma budzić pozytywne emocje wśród użytkowników transportu publicznego.

collage_ladnehalo 

Wunderman Polska/Nokia Sales International, aplikacja mobilna Bajki dla dzieci, projekt: Ładne Halo Maciek Błażniak, kategoria: Produkt/Aplikacje/Oprogramowanie, www.studio.ladne-halo.pl

Książki dla dzieci w formie aplikacji mobilnej. Umożliwia nie tylko czytanie i słuchanie książek, ale także mądrą edukację poprzez zabawę - dzieci uczą się kolorów, ćwiczą pamięć, rozwijają wrażliwość estetyczną. Aplikacja odtwarza także nagrany wcześniej głos rodzica.

AGILENDAR 2014 wallpaper 1

Ericpol, Agilendar, projekt: Joanna Florczyk, Piotr Mazur (firma Nowy Horyzont) i Jan Malkiewicz (Ericpol), kategoria: Komunikacja/Identyfikacja marki, www.ericpol.com

Agilendar to innowacyjny pomysł na kalendarz promujący firmę z branży IT stosującą metody pracy w technice „agile” (ang. zwinne). Ścienny kalendarz i kolorowe karteczki wspierają prace zespołu.

AMICA_CASE STUDY_KL_POLSKI_10

Amica, system Amica In., projekt: Michał Biernacki (CODE architecture & design). kategoria: Produkt/Kuchnia, www.amica.pl

Ekosystem urządzeń domowych, które korzystając z Internetu komunikują się między sobą. Asystenci codzienności: okap, piekarnik, płyta grzewcza, lodówka i zmywarka wzajemnie ustalą optymalne ustawienia, nawet gdy zapomnisz je wyłączyć zrobią to za Ciebie, by Twoje życie było jeszcze przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

iF International Design Forum zajmuje się promowaniem designu i usługami na styku projektowania i gospodarki od 1953 roku. Dzięki wieloletniej tradycji nagród iF Design Award, instytucja zaliczana jest aktualnie do najbardziej szanowanych ośrodków wymiany doświadczeń w światowej branży wzornictwa. Siedzibą iF jest Hannower, a wydarzenia związane z konkursem organizowane są w stolicy Bawarii - Monachium (uroczysta gala finałowa w jednym z najbardziej nowoczesnych budynków w regionie BMW Welt), natomiast całoroczna wystawa pokonkursowa w nowej dzielnicy portowej Hamburga - Haffen City.

Więcej na: www.ifdesign.de

Tomek Rygalik (w środku) podczas prac jury konkursu iF Design Award 2015. fot. materiały prasowe

Agnieszka Pilarczyk product manager marki Amica. fot. materiały prasowe

Po prawej Dariusz Michalak, wiceprezes Solaris Bus&Coach. fot. materiały prasowe

Projektantka Joanna Florczyk, Piotr Mazur (firma Nowy Horyzont) i Jan Malkiewicz, dyrektor marketingu Ericpol. fot. materiały prasowe