Helsinki – Światowa Stolica Designu 2012

| TWO

16 grudnia 2011 | Wydarzenia

2012 rok należy do Helsinek. Stolica Finlandii będzie bowiem Światową Stolicą Designu. Trzecią w kolejności po Turynie i Seulu. Potem kolej przyjdzie na Kapsztad.

2012 rok należy do Helsinek. Stolica Finlandii będzie bowiem Światową Stolicą Designu. Trzecią w kolejności po Turynie i Seulu. Potem kolej przyjdzie na Kapsztad.

Tytuł World Design Capital przyznawany jest przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego w cyklu dwuletnim od 2008 roku, kiedy to pierwszą światową stolicą został włoski Turyn. W 2010 roku zaszczytny tytuł dzierżył Seul, stolica Korei Południowej. Przyszły rok będzie natomiast należał do Helsinek, zaś w 2014 roku palmę pierwszeństwa otrzyma Kapsztat, drugie co do wielkości miasto w Republice Południowej Afryki. Ośrodek ten wygrał w październiku rywalizację z Bilbao i Dublinem.

Kapsztad ma nadzieję na wykorzystanie projektu do stworzenia bardziej spójnego miasta. Helsinki natomiast liczą na promocję w świecie swojego dziedzictwa. – Projekt jest częścią strategii Helsinek i rządu Finlandii, który zobowiązał się na jego współfinansowanie, bo przecież tu nie chodzi tylko o promocję miasta, ale całego dorobku narodowego – mówi Pekka Timonen, dyrektor wykonawczy World Design Capital 2012 w Helsinkach.

W Helsinkach zaplanowano w 2012 roku mnóstwo różnych wydarzeń związanych z designem (zobacz: program WDC2012). Pierwsze już się odbywają i to również poza granicami Finlandii, np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie projekt jest mocno promowany.

Budżet całego projektu zamyka się w 16 mln euro.

Więcej: www.capetown2014.co.za i www.wdchelsinki2012.fi

Powiązane artykuły:

Nieoczekiwane skutki pandemii: powstanie Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach

Razem na nowym

Helsinki | 15 czerwca 2020

Powstanie Muzeum Architektury i Designu w Helsinkach

Dwie kultury

Dwie kultury

Helsinki | 16 września 2016

Iittala X Issey Miyake Collection.