GRAFICZNA FANTASTYKA MROZA I LEMA W GDYNI

MAC

22.8.2012

WYDARZENIA

Co takiego musi się wydarzyć, aby rysownik uchwycił ducha opowieści pisarza, a efekt jego pracy przez lata pozostał kanoniczną propozycją artysty - o tym można przekonać się w Gdyni. W tamtejszym Centrum Designu Gdynia gości ekspozycja prezentująca ilustracje Daniela Mroza do dzieł Stanisława Lema.

Podobno Daniel Mróz nie przepadał za literaturą science-fiction, a szerokiej publiczności dał się poznać jako znakomity rysownik, przez lata obecny na łamach "Przekroju". To właśnie jemu tygodnik zawdzięczał nowoczesną i bardzo charakterystyczną szatę graficzną. Rysownik z czasopismem współpracował przez prawie 30 lat, i to właśnie w jego redakcji najprawdopodobniej poznał się ze Stanisławem Lemem. To właśnie tam Mróz zafascynował się literaturą Lema i jego poczuciem humoru na tyle, że postanowił zilustrować jego opowiadania.

Na wystawie możemy zobaczyć prace, w których Mróz prowadzi swoistą "grę" z postaciami wykreowanymi przez Lema, a więc wizerunkami obcych czy robotów, dodatkowo zanurzonych w specyficznym, surrealistycznym klimacie i nastrojach znanych z literatury fantastycznej. Ilustracje Mroza nie są jednak pozbawione mrocznej aury, charakterystycznej dla prozy Lema. Długoletnia współpraca obu panów należy do jednej z najciekawszych w historii polskiej literatury i jej związkach ze sztuką ilustratorską.

Teraz efekt tej współpracy można prześledzić na ekspozycji, zaaranżowanej w happeningowy sposób. Centralne miejsce zajmuje w niej kilkadziesiąt ilustracji. Ich elementy, w głównej mierze postaci robotów, zostaną jednak zaprezentowane w większej skali niż na kartach książkowych opowieści. Organizatorzy wystawy postanowili je powiększyć do rozmiarów dorosłego człowieka, aby jak najefektowniej wydobyć wszystkie detale ilustracji.

Wystawie towarzyszą wykłady poświęcone życiu i twórczości Daniela Mroza. Piotr Sitkiewicz wygłosi wykład "Kosmiczne pierdoły" - Daniel Mróz i fantastyka (4 września), Piotr Rypson w wykładzie "Latem o Mrozie" przybliży twórczość ilustracyjną Daniela Mroza i jej genealogię artystyczną (11 września), Janusz Górski w wykładzie "O wszystkim, co wywarło prawdziwe wrażenie na Danielu Mrozie" opowie o jego inspiracjach (25 września), a Jacek Friedrich odpowie na pytanie zawarte w tytule swojego wystąpienia: "Czy Daniel Mróz należy do polskiej szkoły ilustracji?" (9 października). Wszystkie wykłady odbędą się we wtorki, o godzinie 18.00 w Sali Koralowej, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Wystawa trwa od 23 sierpnia do 11 października w Centrum Designu Gdynia w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznym (Aleja Zwycięstwa 96/98)

Więcej: www.ppnt.pl

Potworyk. "Cyberiada" (1965). fot. Materiały prasowe

Elektrycerz. "Cyberiada" (1965). fot. Materiały prasowe

Kosmolud. "Cyberiada" (1972). fot. Materiały prasowe

"Cyberiada" to cykl opowiadań Stanisława Lema, po raz pierwszy opublikowanych pod tym tytułem w 1965 roku. fot. Materiały prasowe