Graficzna fantastyka Mroza i Lema w Gdyni

| MAC

22 sierpnia 2012 | Wydarzenia

Co takiego musi się wydarzyć, aby rysownik uchwycił ducha opowieści pisarza, a efekt jego pracy przez lata pozostał kanoniczną propozycją artysty – o tym można przekonać się w Gdyni. W tamtejszym Centrum Designu Gdynia gości ekspozycja prezentująca ilustracje Daniela Mroza do dzieł Stanisława Lema.

Co takiego musi się wydarzyć, aby rysownik uchwycił ducha opowieści pisarza, a efekt jego pracy przez lata pozostał kanoniczną propozycją artysty – o tym można przekonać się w Gdyni. W tamtejszym Centrum Designu Gdynia gości ekspozycja prezentująca ilustracje Daniela Mroza do dzieł Stanisława Lema.

Podobno Daniel Mróz nie przepadał za literaturą science-fiction, a szerokiej publiczności dał się poznać jako znakomity rysownik, przez lata obecny na łamach „Przekroju”. To właśnie jemu tygodnik zawdzięczał nowoczesną i bardzo charakterystyczną szatę graficzną. Rysownik z czasopismem współpracował przez prawie 30 lat, i to właśnie w jego redakcji najprawdopodobniej poznał się ze Stanisławem Lemem. To właśnie tam Mróz zafascynował się literaturą Lema i jego poczuciem humoru na tyle, że postanowił zilustrować jego opowiadania.

Na wystawie możemy zobaczyć prace, w których Mróz prowadzi swoistą „grę” z postaciami wykreowanymi przez Lema, a więc wizerunkami obcych czy robotów, dodatkowo zanurzonych w specyficznym, surrealistycznym klimacie i nastrojach znanych z literatury fantastycznej. Ilustracje Mroza nie są jednak pozbawione mrocznej aury, charakterystycznej dla prozy Lema. Długoletnia współpraca obu panów należy do jednej z najciekawszych w historii polskiej literatury i jej związkach ze sztuką ilustratorską.

Teraz efekt tej współpracy można prześledzić na ekspozycji, zaaranżowanej w happeningowy sposób. Centralne miejsce zajmuje w niej kilkadziesiąt ilustracji. Ich elementy, w głównej mierze postaci robotów, zostaną jednak zaprezentowane w większej skali niż na kartach książkowych opowieści. Organizatorzy wystawy postanowili je powiększyć do rozmiarów dorosłego człowieka, aby jak najefektowniej wydobyć wszystkie detale ilustracji.

Wystawie towarzyszą wykłady poświęcone życiu i twórczości Daniela Mroza. Piotr Sitkiewicz wygłosi wykład „Kosmiczne pierdoły” – Daniel Mróz i fantastyka (4 września), Piotr Rypson w wykładzie „Latem o Mrozie” przybliży twórczość ilustracyjną Daniela Mroza i jej genealogię artystyczną (11 września), Janusz Górski w wykładzie „O wszystkim, co wywarło prawdziwe wrażenie na Danielu Mrozie” opowie o jego inspiracjach (25 września), a Jacek Friedrich odpowie na pytanie zawarte w tytule swojego wystąpienia: „Czy Daniel Mróz należy do polskiej szkoły ilustracji?” (9 października). Wszystkie wykłady odbędą się we wtorki, o godzinie 18.00 w Sali Koralowej, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Wystawa trwa od 23 sierpnia do 11 października w Centrum Designu Gdynia w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznym (Aleja Zwycięstwa 96/98)

Więcej: www.ppnt.pl

Powiązane artykuły:

Wywiady wideo z najlepszymi grafikami w jednym miejscu! Ruszyła platforma Polish Graphic Design Talks

Dostęp do wiedzy

Warszawa | 5 grudnia 2020

Wywiady wideo z najlepszymi grafikami w jednym miejscu! Już można oglądać

Architektura niepodległości w Europie Środkowej

O niepodległości

Kraków | 6 stycznia 2019

„Architektura niepodległości w Europie Środkowej".

Nadciąga projektowy sztorm

Nadciąga sztorm

Gdynia | 1 czerwca 2017

30 czerwca już po raz dziesiąty startuje Gdynia Design Days.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o polskiej grafice

VeryGraphic

Warszawa | 2 maja 2015

Kompendium wiedzy o współczesnym polskim projektowaniu graficznym.