FUZJA BARW, KOLORÓW I FAKTUR

TEKST: ŁUKASZ POTOCKI, ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

WARSZAWA 24.1.2017

DESIGN RZECZY

Pięciu projektantów z różnych stron świata, naturalne materiały i pasja do tworzenia przedmiotów nietypowych. Tak powstała JASSA, eklektyczna mieszanka mebli, tekstyliów i akcesoriów, inspirowana rękodziełem i wzornictwem z rejonu Azji Południowo-Wschodniej. Limitowana edycja produktów będzie dostępna w sklepach IKEA już od początku marca.

W skład zespołu projektowego weszli: holenderski dizajner Piet Hein Eek oraz etatowi projektanci IKEA: Nike Karlsson, Iina Vuorivirta oraz Paulin Machado. Całością prac kierowała Karin Gustavsson. Każdy projektant pokazał w kolekcji swój charakter, ale jej poszczególne elementy łączy poczucie swobody, otwartości i zabawy.

ikea_jassna_designalivemag - 8

- Proces projektowania był bardzo zabawny. Pracując razem na miejscu w fabryce, uczyliśmy się obchodzić z nieznanymi wcześniej surowcami. Panowała atmosfera otwartości na eksperymenty - przekonuje Piet Hein Eek.

ikea_jassna_designalivemag - 9

Limitowana seria to fuzja barw, kolorów i faktur. Kolekcja łączy nowoczesne wzornictwo z naturalnymi materiałami i tradycyjnym rzemiosłem. Nowa kolekcja IKEA to meble i akcesoria wykonane z rattanu, bambusa oraz hiacyntu wodnego - fotele, krzesła, leżanki, lampy, kosze, parawany czy stoliki kawowe. Zastosowanie naturalnych materiałów zainspirowało projektantów do wykorzystania nieinwazyjnych metod pracy i zwrócenia się w kierunku wieloletniej tradycji rzemieślniczej. W tym przypadku wyginanie, wyplatanie i łączenie zdecydowanie wyparło przycinanie, klejenie i skręcanie. Dzięki temu, serię charakteryzują niepowtarzalne kształty oraz krzywizny, które mimo oczywistego podobieństwa, nadają każdemu elementowi unikalny charakter.