FRANK GEHRY NA CAŁEGO W VITRZE

MAC

29.11.2010

WYDARZENIA

Projekty jednego z najsłynniejszych współczesnych architektów - Franka Gehry'ego można oglądać w Vitra Design Museum w Niemczech.

Genhry, który od lat projektuje na całym świecie, z Vitrą pozostaje w szczególnych związkach. Wszystko dlatego, że Muzeum Designu w Weil am Rhein jest jego autorstwa. Co więcej, ten obiekt był pierwszym zaprojektowanym przez architekta w Europie. Później oczywiście pojawiły się kolejne jego europejskie projekty, także dla Vitry, jak choćby projekt centrali firmy w Birsfelden. W Europie zresztą od roku 1989, czyli od ukończenia prac nad Muzeum Designu, jest stałym gościem, zrealizował tutaj m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao, Tańczący Dom w Pradze, wieżowiec Gehry-Tower w Hanowerze, budynek DZ BANK przy Pariser Platz w Berlinie czy jeden z ostatnich projektów - Novartis Campus w Bazylei.

Gehry własne studio projektowe prowadzi od roku 1962, na wystawie w Weil am Rhein można oglądać jego projekty powstałe od roku 1997. To w dużej mierze projekty europejskie, choć trzeba pamiętać, że architekt od lat należy do czołówki przedstawicieli dekonstruktywizmu, a stosowanie przez architekta nieprzystających do siebie materiałów przez lata przysparzało mu tylko zwolenników co i przeciwników dość rewolucyjnych rozwiązań.

Gehry ma też ważny polski ślad - pochodzi z polsko-kanadyjskiej rodziny, jego dziadkowie wyjechali z Łodzi w 1908 roku, Frank Gehry urodził się w 1929 roku w Toronto. Związki z rodzinnym miastem jego przodków starano się wykorzystać w Łodzi kilka lat temu, gdy pojawił się pomysł budowy centrum festiwalowo-kongresowego, i Gehry miał być jego projektantem.

Podczas wystawy w Muzeum Designu można oglądać projekty Gehry'ego z ostatnich lat, a także wziąć udział w warsztatach, wycieczkach z przewodnikiem. Zaplanowano także wieczór filmowy, na który specjalny film dokumentalny o architekcie przygotowuje Sydney Pollack, jeden z najsłynniejszych światowych reżyserów.

Projekty Gehry'ego można oglądać w muzeum do marca przyszłego roku. fot. ARC

Vitra Design Museum zostało zaprojektowane przez Franka Gehry'ego. fot. ARC

Podczas wystawy w Muzeum Designu można oglądać projekty Gehry'ego z ostatnich lat, a także wziąć udział w warsztatach, wycieczkach z przewodnikiem. fot. ARC