FRANCUSCY BRACIA WCIĄŻ WIERZĄ W SZKICOWNIK

MM

23.2.2012

WYDARZENIA

Ronan i Erwan Bouroullec, czyli jeden z najsłynniejszych duetów projektowych świata odsłania tajniki swojego warsztatu. Na wystawie zatytułowanej "Album" oglądamy więc nie tyle gotowe i zrealizowane projekty, co wszelkie stany pośrednie, w tym szkice, fotografie czy rysunki.

Monograficzną wystawę poświęconą projektom braci otwarto w Vitra Design Museum w Weil am Rhein. Słynni Francuzi, których prace nie tylko trafiają do użytkowników i ich domów, ale również stale wzbogacają stałe kolekcje współczesnego wzornictwa w muzeach i galeriach na całym świecie, tym razem dają się poznać jako twórcy "w procesie". Ukazują nam "stawanie się" przedmiotów, ujawniają drogę, jaką odbywa pomysł czy idea od momentu inicjacyjnego do całkowitego spełnienia, jakim jest gotowy produkt.

Bracia Bouroullec otwarli swoje przepastne archiwum i teraz galeria Vitry zaczyna przypominać niemal laboratorium, gdzie zgromadzono efekty i wysiłki pracy wielu badaczy. Bo Francuzi od lat uchodzą nie tylko za projektantów tworzących obiekty, w ich pracy równie istotne są eksperymenty, próby odnajdywania nowych materiałów czy form. Wystawa udowadnia, jak obecnie skomplikowanym i złożonym procesem jest projektowanie, jak wiele problemów musi rozwiązać projektant, by jego pomysł okazał się skuteczny i "przemówił" do swojego odbiorcy. Ekspozycja uświadamia też, że w czasach nieodłącznej cyfrowej rzeczywistości wciąż można liczyć na pióro i ołówek jako ważne narzędzie projektowe.

Bracia Ronan i Erwan Bouroullec wspólnie działają od ponad 10 lat. Pracują dla najważniejszych światowych marek takich jak: Magis, Kvadrat, Kartell, Ligne Roset, Axor, Alessi, Issey Miyake oraz Cappellini. Wciąż jednak eksperymentują, projektują architekturę, bywają zapraszani na najważniejsze światowe wydarzenia i realizują dl nich specjalne projekty (m.in. w ub. roku podczas London Design Festiwalu zrealizowali dla V&M Museum przestrzeń do oglądania prac Rafaela).

Wystawa w galerii Vitra Design Museum potrwa do 3 czerwca.

Więcej: www.design-museum.de i www.bouroullec.com

Wystawa w galerii Vitra Design Museum potrwa do 3 czerwca. fot. Materiały prasowe

Ronan i Erwan Bouroullec. fot. Materiały prasowe

Model jednej z prac braci. fot. Materiały prasowe