Francuscy bracia wciąż wierzą w szkicownik

| MM

23 lutego 2012 | Wydarzenia

Ronan i Erwan Bouroullec, czyli jeden z najsłynniejszych duetów projektowych świata odsłania tajniki swojego warsztatu. Na wystawie zatytułowanej „Album” oglądamy więc nie tyle gotowe i zrealizowane projekty, co wszelkie stany pośrednie, w tym szkice, fotografie czy rysunki.

Ronan i Erwan Bouroullec, czyli jeden z najsłynniejszych duetów projektowych świata odsłania tajniki swojego warsztatu. Na wystawie zatytułowanej „Album” oglądamy więc nie tyle gotowe i zrealizowane projekty, co wszelkie stany pośrednie, w tym szkice, fotografie czy rysunki.

Monograficzną wystawę poświęconą projektom braci otwarto w Vitra Design Museum w Weil am Rhein. Słynni Francuzi, których prace nie tylko trafiają do użytkowników i ich domów, ale również stale wzbogacają stałe kolekcje współczesnego wzornictwa w muzeach i galeriach na całym świecie, tym razem dają się poznać jako twórcy „w procesie”. Ukazują nam „stawanie się” przedmiotów, ujawniają drogę, jaką odbywa pomysł czy idea od momentu inicjacyjnego do całkowitego spełnienia, jakim jest gotowy produkt.

Bracia Bouroullec otwarli swoje przepastne archiwum i teraz galeria Vitry zaczyna przypominać niemal laboratorium, gdzie zgromadzono efekty i wysiłki pracy wielu badaczy. Bo Francuzi od lat uchodzą nie tylko za projektantów tworzących obiekty, w ich pracy równie istotne są eksperymenty, próby odnajdywania nowych materiałów czy form. Wystawa udowadnia, jak obecnie skomplikowanym i złożonym procesem jest projektowanie, jak wiele problemów musi rozwiązać projektant, by jego pomysł okazał się skuteczny i „przemówił” do swojego odbiorcy. Ekspozycja uświadamia też, że w czasach nieodłącznej cyfrowej rzeczywistości wciąż można liczyć na pióro i ołówek jako ważne narzędzie projektowe.

Bracia Ronan i Erwan Bouroullec wspólnie działają od ponad 10 lat. Pracują dla najważniejszych światowych marek takich jak: Magis, Kvadrat, Kartell, Ligne Roset, Axor, Alessi, Issey Miyake oraz Cappellini. Wciąż jednak eksperymentują, projektują architekturę, bywają zapraszani na najważniejsze światowe wydarzenia i realizują dl nich specjalne projekty (m.in. w ub. roku podczas London Design Festiwalu zrealizowali dla V&M Museum przestrzeń do oglądania prac Rafaela).

Wystawa w galerii Vitra Design Museum potrwa do 3 czerwca.

Więcej: www.design-museum.de i www.bouroullec.com

Powiązane artykuły:

Funkcjonalne miejsce pracy. Eko i stylowo

Bureaurama

Wenecja | 7 sierpnia 2020

Kolekcja Bureaurama powstała z myślą o dynamicznym miejscu pracy

Virgil Abloh w duecie z marką Vitra zaprezentował ekscytującą wizję przyszłości

Mieszkania jutra

Weil am Rhein | 21 lipca 2020

Wizja duetu Vitra x Virgil Abloh nie każdemu przypadnie do gustu

Fascynująca filmowa opowieść o ikonach meblarstwa. Koniecznie musicie to zobaczyć!

Ocean krzeseł

Weil am Rhein | 12 maja 2020

Fascynująca filmowa opowieść o ikonach meblarstwa

Kartell dla planety

Kartell dla planety

poznań | 18 lipca 2019

Kolekcja Smart wood otwiera nowy rozdział w historii Kartella.

Vitra po raz pierwszy wprowadza do produkcji oryginalne Radio Eames

Radio Eames

Weil am Rhein | 31 stycznia 2019

Vitra po raz pierwszy wprowadza do produkcji oryginalne Radio Eames.

Dialog z przedmiotami, dialog ze sobą

dialog ze sobą

Briord | 17 października 2018

Ligne Roset. Kluczem jest ciekawość.