ESK: Stojak dla Gdańska

| MM

19 maja 2011 | Wydarzenia

Rozstrzygnięto konkurs na zaprojektowanie nowoczesnego stojaka dla rowerów, który będzie instalowany nieopodal gdańskich instytucji kultury. Zwyciężył pomysł dwójki projektantów z Łodzi: Tomasza Rasiaka oraz Justyny Osieckiej.

Rozstrzygnięto konkurs na zaprojektowanie nowoczesnego stojaka dla rowerów, który będzie instalowany nieopodal gdańskich instytucji kultury. Zwyciężył pomysł dwójki projektantów z Łodzi: Tomasza Rasiaka oraz Justyny Osieckiej.

Na konkurs „Rowerem do Kultury” wpłynęło ponad 100 projektów, nadesłanych przez 90 osób i zespołów, m.in. z Walencji, Łodzi, Wrocławia czy Poznania. Główna nagroda przypadła dwójce projektantów z Łodzi, a jury ponadto przyznało 6 wyróżnień. Nagroda w wysokości 7000 zł trafi więc do Tomasza Rasiaka i Justyny Osieckiej, wyróżniono też pracę Łukasza Siódmoka i Andrzeja Sapierzyńskiego oraz projekty Grzegorza Maszkowskiego, Jana Buczka, Joanny Krawczyk, Mateusza Ściepień, Małgorzaty Knobloch oraz Igora Wikorowicza.

– Stojak rowerowy według zwycięskiego projektu zostanie zamontowany przed instytucjami kultury i innymi podmiotami działającymi w obszarze kultury. Chęć udziału w projekcie zadeklarowały: Teatr Wybrzeże, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Hewelianum, Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście, Instytut Sztuki Wyspa – przyznają organizatorzy konkursu.

Konkurs „Rowerem do Kultury” towarzyszył staraniom Gdańska o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. – Gdańsk 2016, zapraszając do współpracy branżę kreatywną, chce odczarować typową formę mebla miejskiego, jakim jest stojak rowerowy, a jednocześnie promować pozytywne praktyki wykorzystania designu do demokratyzacji przestrzeni publicznej poprzez sztukę. „Rowerem do kultury” to wizjonerskie i twórcze gospodarowanie przestrzenią miejską. „Rowerem do Kultury” to także wyjście naprzeciw zwiększającej się liczbie osób jeżdżących rowerami. Gdańsk jest liderem wśród polskich miast pod względem dostępności infrastruktury rowerowej. Jazda na rowerze to nie tylko sezonowa alternatywa dla standardowych środków komunikacji miejskiej, to także sposób myślenia o mobilności w mieście i ekologiczny styl życia coraz większej liczby mieszkańców Trójmiasta – dodają organizatorzy.

Powiązane artykuły:

Uwaga konkurs! Zaprojektuj zdrój inspirowany historią

Wodne źródła

Gdańsk | 3 listopada 2016

Uwaga konkurs! Zaprojektuj zdrój inspirowany historią.

Wyjątkowość Lwowa w Muzeum Architektury

Poznajcie Lwów

Wrocław | 24 września 2016

„Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”.

Wraca kultowa Barbara

Kultowa Barbara

Wrocław | 19 lipca 2015

Barbara. Nowa przestrzeń otwarta na polski design.

Wojciech Szczurek: Swoje miasto trzeba lubić

Swoje miasto trzeba

Gdańsk | 24 maja 2013

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek gościem Design Alive Awards Talks.