DOBRY WZÓR ROZSTRZYGNIĘTY

MM

23.9.2011

WYDARZENIA

Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrody w tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór. Tytuł Designera Roku otrzymał Marek Liskiewicz, natomiast Produktem Roku została gazowa płyta ceramiczna Dyna Cook X5, wyprodukowana przez Dynaxo.

Tegoroczna edycja konkursu bez wątpienia była jedną z rekordowych: zgłoszono do niego 172 produkty i usługi. Spośród nich specjaliści i eksperci związani z IWP wybrali 81 finalistów. Teraz wszystkie finałowe prace można już oglądać na pokonkursowej wystawie.

Co roku jednym z najbardziej emocjonujących rozstrzygnięć staje się nagroda specjalna dla najlepszego polskiego projektanta. W tym roku zaszczytny tytuł Designera Roku otrzymał Marek Liskiewicz i Triada Design, z którą od lat jest związany. -Tegoroczny laureat ma na swoim koncie liczne realizacje przemysłowe wdrożone do produkcji, bardzo duże doświadczenie związane z realizacją komunikacji wizualnej. Równolegle ze swoimi doświadczeniami projektowymi przez wiele lat był i jest czynnym pedagogiem oraz współautorem pionierskich opracowań związanych z zarządzaniem wzornictwem. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i służył radą młodym projektantom - uzasadniała werdykt Beata Bochińska, prezes IWP. Marek Liskiewicz od 20 lat współtworzy zespół projektowy Triada Design, jest również związany z Wydziałem Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Współpracował z wieloma markami, m.in. Zelmerem, HSK Data, Splast czy Brevis.

Drugą nagrodą specjalną przyznawaną podczas konkursu jest Produkt Roku. W tym roku wyróżniono nią gazową płytę ceramiczną Dyna Cook X5. "Projekt gazowej płyty ceramicznej firmy Dynaxo Sp. z o.o. to innowacja na skalę światową, a jednocześnie przykład dojrzałości polskiego wzornictwa. Dojrzałości producenta, który wykorzystał potencjał zespołu projektowego do stworzenia prostego i bardzo funkcjonalnego produktu, który może być wykorzystany w niemal 100% gospodarstw domowych, a jednoczenie przyczyniającego się do rozwiązania problemów energetycznych poprzez optymalizację zużycia energii oraz wykorzystanie dostępnych zasobów surowca" - uzasadniało swój wybór jury.

Nagrody Dobry Wzór przyznano w czterech kategoriach. W Sferze Domu najlepszymi produktami okazały się gazowa płyta ceramiczna Dyna Cook X5 wyprodukowana przez Dynaxo oraz składany rower Strida LT, zaprojektowany przez Marka Sandersa i dystrybuowany przez WSC Witold Szymanik i S-ka.

Nagrody w Sferze Pracy otrzymało stanowisko do pracy z komputerem mPOSITION, zaprojektowane przez Studio 1:1 Jarosława Szymańskiego, które wyprodukowała firma PROFIm. W tej samej kategorii nagrodzono również przenośną drukarkę fiskalną Deon E, stworzoną przez Tomasza Rudkiewicza oraz zespół pod kierownictwem Leszka Zakrzewskiego, wyprodukowaną przez Novitus.

W Sferze Publicznej najlepszymi projektami okazały się: Bruklux - świecąca kostka brukowa (projekt: Paweł Karaś - kierownik zespołu oraz Wojciech Kuglarz, wyprodukowana przez K&K Products) oraz Sinus - krata ochronna wokół drzew (projekt: Roman Vrtiska, RadekHegmon i David Karasek - kiererownik zespołu, wyprodukowana przez mmcite4).

Jedną nagrodę przyznano w Sferze Usług: zwyciężył Mlekomat, czyli automatyczny dystrybutor mleka świeżego, zaprojektowany i wyprodukowany przez Techno Serwis.

Marek Liskiewicz - Designer Roku 2011. fot. Dariusz Majgier/zdjęcie dzięki uprzejmości IWP

Gazowa płyta ceramiczna Dyna Cook X5, czyli Produkt Roku. Fot. Materiały prasowe

Marek Liskiewicz (Triada Design), Beata Bochińska (prezes IWP) i Waldemar Pawlak (wicepremier i minister gospodarki) podczas gali Dobry Wzór. fot. Dariusz Majgier/zdjęcie dzięki uprzejmości IWP

Stanowisko do pracy z komputerem mPOSITION. fot. Materiały prasowe

Sinus - krata ochronna wokół drzew. fot. Materiały prasowe

Mlekomat stworzony przez Techno Serwis. fot. Materiały prasowe