DOBRY WZÓR DLA AUGUSTYNIAKA

DG

26.10.2010

WYDARZENIA

Innowacyjna suszarka do rąk, miejski pojazd elektryczny i meble multisensoryczne - po raz siedemnasty Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrody najlepiej zaprojektowanym produktom na polskim rynku.

W tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór wzięło udział 126 produktów i 12 usług. Produkty oceniane były w trzech sferach: domu, pracy i publicznej. Po raz pierwszy w historii konkursu, ocenie wzorniczej poddana została również sfera usług. - Przekonanie o konieczności wskazywania konkretnych, dobrych przykładów jest w nas silniejsze, niż potoczne opinie malkontentów przekonujące, że to za wcześnie. Bo nie ma dobrego prawa, bo brakuje regulacji, bo rynek niedojrzały, a infrastruktura daleka od doskonałości. Naszym zdaniem nigdy nie jest za wcześnie na rozwój! Naszedł czas na projektowanie usług i czas na ich ocenę - mówi Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Nagrodę na najlepiej zaprojektowany produkt w sferze domu przyznano kolekcji mebli sensorycznych Meee, zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka. Zdaniem jury konkursu, kolorowa stylistyka mebli wzbogaca wyobraźnię i otoczenie dziecka, jednocześnie pełniąc funkcję zabawki. Projekt zaprojektowany przy współpracy psychologów i etnografów, jest przemyślany pod względem bezpieczeństwa, ergonomii i funkcjonalności. Autor projektu, absolwent poznańskiej ASP, ojciec piątki dzieci, został także wyróżniony tytułem Designera Roku 2010.

Drugim nagrodzonym produktem w sferze domu jest projekt łączący funkcje umywalki i toalety w jedną całość. Produkt firmy Roca Polska, zaprojektowany został w ten sposób, aby zużywana w umywalce woda jednocześnie zasilała spłuczkę toalety. Prosty i niezwykle przemyślany przedmiot pozwala zaoszczędzić nawet do 25 proc. wody.

Za Dobry Wzór w sferze pracy uznano, wykonane ze szkła i siatki metalizowanej, ściany stałe i mobilne firmy Sefar i Imperium Szkła. Aranżacje przestrzeni biurowych za pomocą takiego systemu ścian ograniczają przewodnictwo światła i ciepła, dzięki czemu zmniejszają zużycie energii. Drugą nagrodę otrzymał projekt elektronicznego przełącznika ciśnienia PSD-30 firmy Wika Polska do zastosowań przemysłowych. Praktyczny, funkcjonalny i prosty w obsłudze produkt pozwala na redukcję i regulację zużycia energii elektrycznej.

Produkty wykorzystane w sferze publicznej muszą być bezpieczne, funkcjonalne i trwałe, ale przede wszystkim mają ułatwiać użytkownikom codzienne czynności. Suszarka do rąk, autorstwa zespołu projektowego Dyson - zdaniem jury - spełnia wszystkie te kryteria. Pozwala osuszyć ręce w kilka sekund, a dzięki nowej konstrukcji jest łatwa i przyjemna w użyciu. Drugim nagrodzonym w tej kategorii produktem jest dwuosobowy, napędzany energią elektryczną samochód S.A.M. RE-VOLT, przeznaczony do poruszania się po mieście. Ten nietypowy pojazd, pozbawiony skrzyni biegów, sprzęgła oraz oleju, jest przyjazny dla środowiska, a co najważniejsze - wyjątkowo tani w użyciu. 100 km przejażdżki kosztuje jedyne 3 zł. Atuty produktu zadecydowały o przyznaniu mu tytułu Wzoru Roku 2010, nagrody specjalnej ministra gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę.

Do walki o tytuł Dobrego Wzoru w sferze usług stanęli m.in. bank pomysłów BZ WBK, sklep internetowy Pakamera, interaktywny cmentarz, CH Galeria Malta w Poznaniu oraz telewizja nowej generacji. Zwyciężył projekt, którego współtwórcami mogą być jego klienci. Usługa internetowa BZ WBK pozwala użytkownikom proponować i oceniać pomysły na poprawę funkcjonowania firmy, a najlepsze pomysły są wykorzystywane przez pracowników banku.

Podsumowaniem tegorocznej edycji jest wystawa pokonkursowa, która potrwa do 14 listopada.

Meee, kolekcja mebli multisensorycznych. Projekt Tomasz Augustyniak. Producent Vox Industrie S.A. fot. MATERIAŁY PRASOWE

W+W, połączenie umywalki i toalety. Projekt Gabriele & Oscar Buratti. Producent Roca Polska. fot. MATERIAŁY PRASOWE

PSD-30, elektroniczny przełącznik ciśnienia. Projekt Sabine Schober, Wolfgang Wagner. Producent Wika Polska S.A. fot. MATERIAŁY PRASOWE

SeFar Architecture Vision - ściany stałe i mobilne. Projekt firma Sefar AG i Imperium Szkła. Producent Imprerium Szkła. fot. MATERIAŁY PRASOWE

S.A.M. RE-VOLT, miejski pojazd elektryczny. Projekt Heiko Stahl, Marc Frehner, Stanislav Szadkowski, Bartłomiej Kras, Krzysztof Kołodziejek. Producent Impact Automotive Technologies sp. z o.o. fot. MATERIAŁY PRASOWE

Dyson Airblade model AB03 suszarka do rąk. Projekt Dyson. Producent AGED Sp. z o.o. fot. MATERIAŁY PRASOWE