DESIGNBLOK PO RAZ OSIEMNASTY [ZDJĘCIA]

TEKST I ZDJĘCIA: MAREK SWOBODA

PRAGA 15.12.2016

DESIGN WYDARZENIA

Już po raz 18. w dniach 21-31 października odbył się praski Designblok, najstarszy festiwal designu w Europie Środkowej. Impreza miała miejsce w dawnych halach targowych dzielnicy Holešovice.

Ekspozycje zainstalowano w czterech przestrzeniach różniących się od siebie charakterem. W lewym skrzydle rozłożono namiot, w którym zaprezentowano pomysły młodych projektantów i szkół designu. Prawe skrzydło industrialnych wnętrz zajęło Superstudio - miejsce komercyjnych wystaw, w którym prezentowały się czeskie i światowe marki. Art House to z kolei budynek Muzeum Narodowego – Lapidarium, w nim organizatorzy połączyli rzeźby, ikony dziedzictwa czeskiej kultury wraz z instalacjami współczesnych artystów jak Lucie Koldova, Llev, Rony Plesl, Matthias Kaiser. Instalacją, przyciągającą uwagę był żyrandol z wiszącymi, szklanymi odlewami połamanych kości autorstwa Maksima Velcovskiego. Projektant ten na co dzień tworzy lampy dla firmy Lasvit, a podczas festiwalu zaaranżował też część przestrzeni w ostatnim z budynków wystawienniczych. W głównym holu kompleksu praskiej Výstaviště - Designérie, Velcovsky zbudował instalację z wiader na wodę. Jego ekspozycja „Słoneczniki“ zawieszona została w powietrzu i wypełniła znaczną część okazałej przestrzeni obiektu utrzymanego w architektonicznym stylu Art Nouveau. 


Praska impreza podkreślała, jak ważnym elementem w czeskim designie jest szkło. Delikatne lampy, naczynia i ozdoby od lat są atrakcyjnym towarem eksportowanym z Czech. Lasvit, Kavalierglass, Sklo czy Bomma, to firmy znane z precyzji i kreatywnej pracy z tym tworzywem.

Więcej na: www.designblok.cz