DESIGN ŻYJE JUŻ 5 LAT

ZG

6.2.2012

WYDARZENIA

Żywa galeria designu Design Alive w Cieszynie świętowała swoje 5. urodziny. Z tej okazji klubokawiarnia Presso, która mieści galerię, wzbogaciła się o kilka polskich nowości. Wśród nich projekty Piotra Kuchcińskiego, Bashko Trybka czy Tomka Rygalika.

Urodzinowe przyjęcie odbyło się w piątkowy wieczór. Pojawili się na nim przyjaciele klubokawiarni, projektanci, producenci, fani dobrego wzornictwa. Presso pozostaje jedynym miejscem w Polsce, gdzie design jest na wyciągnięcie ręki a goście galerii mogą się przekonać, że wszystkie projekty powstają właśnie dla nich, ich użytkowników. - Przez 5 lat przez klubokawiarnię przewinęło się 50 polskich producentów. Od początku chcieliśmy w niebanalny sposób prezentować polskie wzornictwo i zarazem przyciągać ludzi, często zwykłych, nie związanych z projektowaniem. I to się udało, odwiedzają nas mieszkańcy Cieszyna z polskiej i czeskiej strony miasta. Gościmy też regularnie osobistości które odwiedzają gród nad Olzą. Istotny był dla nas ostatni roku, w którym rozwinięciem idei Design Alive stał się portal internetowy oraz drukowany magazyn - mówi Ewa Trzcionka, twórczyni galerii i jej kuratorka.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Żywa galeria designu ma 5 lat

Galeria nie znosi zastoju, regularnie docierają do niej nowe i ważne polskie projekty. I nie inaczej stało się w czasie urodzin. Wśród nowości znalazły się projekt Bashko Trybka: dwa fotele Antistress, wykonane z metalowej ramy i poutykanych w niej dwustu piłeczek antystresowych, a także stolik Diamenty, którego podstawą stały się barwne konstrukcje metalowe, przypominające strukturę szlachetnych kamieni. Jeśli już spoczniemy przy obiektach Bashko Trybka, niedaleko będzie nam do lamp wykonanych z Corianu, bardzo popularnego i plastycznego materiału, który zdobywa nie tylko rynek ale i zaufanie użytkowników. W Presso są m.in. nowe lampy: Genotyp Tomka Rygalika stworzony dla marki Comforty a także Giulia projektu Jaroslava Vetvicki, dla marki DuPont.

Corian jako rodzaj tworzywa w Presso znajduje również swoją przeciwwagę: są to projekty z betonu, stworzone przez markę Harena i jej twórcę, Zbigniewa Dyczkowskiego. Zamówioną kawę czy grzane piwo można więc spokojnie pozostawić na jednym z trzech stolików. W klubokawiarni pojawiły się też drobniejsze akcesoria, świeczniki, talerzyki, dekoracyjne kule, popielniczka oraz wazony. Choć słowo "drobniejsze" może jest tu nieco na wyrost: wszystkie przedmioty zostały wykonane z betonu, a cala kolekcja jest wdrożeniem systemowych rozwiązań z surowca, o którym często mówi się, że ma skończoną formę.

Nieco inny rodzaj emocji wyzwoli z pewnością skorzystanie ze stolika Łoś, stworzonego przez grupę Tabanda, pomorskich specjalistów od sklejki. Łoś to stolik kawowy, którego moduły nawiązują do poroża. Wśród nowości pojawiło się również krzesło Flux, zaprojektowane w Holandii, krzesło które składa się w kilkanaście sekund, które nie zajmuje wiele miejsca, a już rozłożone daje przyjemność z użytkowania. Podobnych małych przyjemności doświadczymy, korzystając z Puf Primary #01, stworzony przez markę Quinze & Milan, a wykonany ze specjalnego rodzaju tworzyw, zapewniających wrażenie niezwykłej lekkości i miękkości.

Swoją rolę, zwłaszcza w te mroźne dni, spełnia biokominek Small Fire, który zaprojektował Arik Levy dla marki Planika. Daje szlachetne ciepło, a z biopaliwa, którym się "napędza" pozostaje para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla. Jeśli już grzejemy się przy kominku, możemy spocząć na którymś z elementów systemu Legvan, który też pojawił się w klubokawiarni w czasie urodzin. System, który można dowolnie konfigurować, zaprojektował Piotr Kuchciński, a produkuje go marka Bejot. A jeśli znudzi nam się siedzenie w którymś w elementów Legvana, zawsze możemy przenieść się na chwilę na komfortowy fotel In Access, również produkowany przez firmę Bejot.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Cieszyn: Podwójne urodziny

5-lecie żywej galerii designu było częścią imprezy urodzinowej Zamku Cieszyn, który przez cały miniony weekend świętował 7 lat. Z tej okazji otwarto nowe ekspozycje, a wśród nich znalazła się sztandarowa wystawa "Najlepszych Dyplomów Projektowych 2010/2011". Po raz pierwszy w tym międzynarodowym konkursie wzięli udział dyplomanci z Węgier, dołączając do swoich kolegów i koleżanek z Polski, Czech i Słowacji. Ekspozycji jest zdecydowanie więcej, specjalne miejsce przez najbliższe tygodnie będzie zajmować m.in. okolicznościowa wystawa "10 lat Programu Edukacyjno-Projektowego". Interesującą ekspozycję poświęconą ceramice zaprezentował Bogdan Kosak, tym razem w charakterze kuratora: jesienią zeszłego roku zorganizował warsztaty w nieczynnej fabryce porcelany w Katowicach. Teraz ich efekty możemy oglądać na ekspozycji "Archeologia fabryki". Wystaw jest oczywiście więcej, wszystkie przez najbliższe tygodnie są do zobaczenia w Zamku Cieszyn. W czasie urodzin otwarto również Izbę Cieszyńskich Mistrzów, poświęconą cieszyńskim rzemieślnikom.

Przez 5 lat przez galerię przewinęło się 50 polskich producentów. Tak jest tu dzisiaj. fot. Wojciech Trzcionka

Urodzinowe przyjęcie odbyło się w piątkowy wieczór. Pojawili się na nim przyjaciele klubokawiarni, projektanci, producenci, fani dobrego wzornictwa. A wśród nich prezes Noti Ryszard Balcerkiewicz z małżonką i wzięty projektant Tomek Rygalik. fot. Wojciech Trzcionka

Fragment wystawy "10 lat Programu Edukacyjno-Projektowego". fot. Wojciech Trzcionka

Fragment wystawy "Pokój". fot. Wojciech Trzcionka

Wystawa "Najlepszych Dyplomów Projektowych 2010/2011". fot. Wojciech Trzcionka

Bączki z wystawy "Zaprojektowane dla prezydencji". fot. Wojciech Trzcionka