DESIGN WESPRZE POLSKĄ PREZYDENCJĘ

TWO

27.6.2011

WYDARZENIA

1 lipca podczas inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, dwóm z czterech warszawskich scen - eksperymentalnej oraz przeznaczonej dla dzieci, towarzyszyć będą interesujące projekty związane z architekturą i designem. Sporo będzie się działo również w innych częściach Polski.

Warszawska scena eksperymentalna umiejscowiona zostanie w industrialnych przestrzeniach dawnej elektrowni nad Wisłą i w nowoczesnym Centrum Nauki Kopernik. Równolegle z występami na scenie głównej, przez cały wieczór, w zaułkach i pobocznych przestrzeniach industrialnego kompleksu EC Powiśle, swoje projekty prezentować będą polscy artyści dźwiękowi i wizualni. Robert Piotrowicz, muzyk, założyciel wydawnictwa i festiwalu Musica Genera, zagra serię konceptualnych setów w nieczynnej starej nastawni. Artyści związani z wrocławskim Discordem przygotują instalacje dźwiękowe i wizualne w formie mappingu, wpisanego w architekturę starych budynków elektrociepłowni. W ramach sceny dla dzieci na warszawskim Mariensztacie staną 1 lipca zaprojektowane przez polskich artystów instalacje tworzące twarz EUgeniusza. Będzie można wejść do Nosa (realizacja: Marta Niemywska) i wspinać się po nim, pociągnąć za Włosy (realizacja: Beza Projekt) i podkręcić Wąs (realizacja: Marlena i Marek Happach), pomalować Usta (realizacja: Adam Plackowski) i sprawdzić, czy dobrze patrzy mu z Oczu (realizacja: Małgorzata Jabłońska z Mothers of Design), a po krótkim odpoczynku w wielkich Dłoniach (realizacja: Mysikrólik), wpaść do Ucha (realizacja: Kajetan Luteracki) posłuchać muzyki.

Natomiast Sopot w dniach 3-31 lipca zamieni się w Otwarty Kurort Kultury. To projekt, który skieruje uwagę odbiorców na atrakcyjne, ale wciąż nie do końca odkryte miejsca Sopotu. Planowane są działania w przestrzeni publicznej, poza głównym traktem miejskim, angażujące lokalną społeczność i artystów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury w Sopocie powstanie przestrzeń wspólnej kreacji dla twórców i odbiorców sztuki. Młodzi artyści i aktywiści, łączący różne formy ekspresji artystycznej, postarają się wykorzystać potencjał fabularny miasta tkwiący w jego historii - wydarzeniach ważnych i kontrowersyjnych, miejskich anegdotach i tradycji. Projekt Otwartego Kurortu Kultury zakłada zmianę trasy kursującego przez całe miasto autobusu 187, w artystyczny szlak - ART bus. Wszystkie wydarzenia artystyczne projektu zostaną zlokalizowane wzdłuż trasy, a na szlaku powstanie plenerowa galeria.

Szczególnie dużo dla zainteresowanych artystycznymi eksperymentami, designem i architekturą wydarzy się w Katowicach (29 lipca-2 września). 6-tygodniowy interdyscyplinarny i interaktywny projekt z pogranicza architektury, designu i współczesnej muzyki, budowany wokół fenomenu śląskiej kultury odbędzie się pod nazwą "TAK! Katowice - Tymczasowa Akcja Kulturalna". Artyści biorący udział w warsztatach, wystawach i koncertach podejmą próbę zdefiniowania "śląskości" i "europejskości". Do współpracy zaproszeni zostali twórcy i instytucje kulturalne z Danii i Cypru. W Katowicach odbędą się np. warsztaty z designu "Podrasuj swoje miasto", podczas których śląscy projektanci z grupy Wzorro wraz z członkami francuskiej grupy USIN spróbują zrewitalizować zdegradowane części miasta oraz zajęcia dla dzieci, zorganizowane przez Justynę Kucharczyk, Kamila Kunisza i Katarzynę Pełkę.

Z kolei we wrześniu podczas Europejski Kongres Kultury odbywającego się między 8 a 11 września we Wrocławiu, w ciągu zaledwie 4 dni na terenach wrocławskiej Hali Stulecia 300 artystów, naukowców, filozofów i aktywistów weźmie udział w wyjątkowych spotkaniach-dyskusjach i zrealizuje aż 100 unikatowych projektów. Wśród nich będą "meble zachęcające do rozmowy", które stworzą projektanci z grupy Kompott.

Więcej na: www.nina.gov.pl/prezydencja i www.culturecongress.eu

Meble dyskursywne powstaną podczas Europejskiego Kongresu Kultury. fot. Materiały prasowe

Projekt Łabędzi śpiew Patrycji Orzechowskiej zostanie pokazany w Sopocie. fot. Materiały prasowe

Na mariensztackim rynku staną instalacje tworzące twarz EUgeniusza - tu Nos według projektu Marty Niemywskiej. fot. Materiały prasowe