Design przeciw szklanej przemocy

| MM

22 lutego 2012 | Wydarzenia

Brytyjczycy oszacowali straty, jakie każdego roku ponosi ich budżet wskutek incydentów i aktów przemocy związanych z użyciem szklanych naczyń służących do picia piwa. Brytyjscy projektanci i naukowcy pracują nad przygotowaniem szklanych kufli, które zminimalizują niebezpieczne sytuacje.

Brytyjczycy oszacowali straty, jakie każdego roku ponosi ich budżet wskutek incydentów i aktów przemocy związanych z użyciem szklanych naczyń służących do picia piwa. Brytyjscy projektanci i naukowcy pracują nad przygotowaniem szklanych kufli, które zminimalizują niebezpieczne sytuacje.

Choć liczna incydentów i aktów przemocy od 1997 roku regularnie spada (przez 13 lat zmniejszyła się o 33 proc.), to jednak wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie i wynosi ok. 87 tys. wydarzeń rocznie. Brytyjczycy wyliczyli, że koszty społeczne, jakie ponosi ich służba zdrowia wynoszą ok. 2,7 miliardów funtów. Część z nich można zredukować, jeśli na rynku pojawiło by się szkło nowej generacji. Do badań i opracowywania zaangażował się Design Council, czyli brytyjskie Ministerstwo Designu. Instytucja działająca od kilkudziesięciu lat po raz kolejny wykazuje aktywność w przestrzeni społecznej udowadniając, że przemyślane projektowanie, odpowiadające na wyzwania współczesności podnosi jakość życia. W ostatnich latach instytucja mocno zaangażowała się choćby w usprawnienie aparatury medycznej, stosowanej w brytyjskich szpitalach.

Designing the next generation British pint glass – the design story from Design Council on Vimeo.

Ostatnio jednak wiele wysiłku specjaliści z ministerstwa włożyli w przygotowanie kilku projektów naczyń, z których piją goście angielskich pubów. Oczywiście stosując się do wyników badań, statystyk policyjnych i szpitalnych, informacji budżetowych dotyczących wydatków ponoszonych np. na leczenie i odszkodowania.

Wstępne wyniki badań prowadzonych przez specjalistów z BC przedstawiono producentom szkła, ekspertom materiałoznawstwa, producentom napoi, właścicielom pubów. Wszyscy po przeanalizowaniu zaproponowanych projektów wybrali dwa, które być może już w niedalekiej przyszłości pojawią się w angielskich lokalach. Jak informują brytyjskie media, to pierwszy tak poważny projekt dotyczący szklanych naczyń barowych od ponad 50 lat. Obecnie wyselekcjonowane projekty można oglądać na stronie internetowej DC (www.designcouncil.org.uk)

W projektach zastosowano najnowsze technologie. Specjaliści założyli, że liczba incydentów będzie malała, jednak w żaden sposób nie zniknie jako społeczny problem.

Projekty opierają się na m.in. użyciu szkła, które wyposażono w przezroczystą, żywiczną powłokę. A to oznacza, że w sytuacji, gdy kufel się tłucze, szklane odłamki wiążą się ze sobą i stają mniej niebezpieczne dla klientów pubów czy jego pracowników. Specjaliści zakładają użycie w produkcji pojemników rodzaju szkła charakterystycznego do wyrobu szyb samochodowych. Szkło które przejdzie wszelkie niezbędne badania trafi również na testy do restauracji i pubów. Wszystko w perspektywie kilkunastu najbliższych miesięcy.

Poszukiwanie nowego rodzaju opakowań to część większego projektu, realizowanego m.in. przez Design Council pod nazwą Design Out Crime a ukazującego jak projektowanie produktów, usług i przestrzeni publicznej mogą przyczynić się do zwalczania przestępczości.

Powiązane artykuły:

APARTAMENT W BRYTYJSKIM STYLU

W BRYTYJSKIM STYLU

Londyn | 4 kwietnia 2020

Geometria wyznacznikiem stylu apartamentu w Centrum Telewizyjnym w Londynie

Wiktoriański dom od nowa

Light Falls

Londyn | 15 listopada 2019

Dom szeregowy przy zielonej i cichej drodze w londyńskim Kensington

Kufle dla prawdziwych koneserów

Szklanka piwa

Los Angeles | 13 stycznia 2017

Każdy kufel zaprojektowano specjalnie z myślą o konkretnym gatunku piwa.