DEMOKRATYCZNA ARCHITEKTURA

MON

15.11.2010

WYDARZENIA

"Kiedy pierwszy raz tutaj przyjechałem, moja reakcja nie była entuzjastyczna: brzydkie i puste miasto. Po chwili pomyślałem: jak wiele jest tutaj do zrobienia! Trudno o ciekawsze wyzwanie dla architekta…"- wyznał w jednym z wywiadów Tomasz Konior, który 15 lat temu w Katowicach założył Konior Studio.

Działalności tej śląskiej pracowni przyświeca myśl, że w świecie zdominowanym przez typowe rozwiązania można projektować architekturę o indywidualnym wyrazie, niepowtarzalnym klimacie, przyjazną człowiekowi. Filozofię tą zespół projektantów z Konior Studio wciela w życie od 15 lat, o czym można się przekonać dzięki jubileuszowej wystawie "Architektura kontekstu", prezentowanej w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Znalazły się na niej zdjęcia, panoramy, makiety, impresje filmowe, a także informacje o pracowni i zdobytych prze nią nagrodach i wygranych konkursach. Tomasz Konior jest m.in. laureatem prestiżowej nagrody "40 under 40", przyznawanej najbardziej kreatywnym, młodym architektom i designerom ze starego kontynentu.


Pojawiające się w tytule wystawy słowo "kontekst" to jedno kluczowych pojęć dla twórczości Tomasza Koniora. W towarzyszącym wystawie katalogu architekt przywołuje wypowiedź Renzo Piano: "Wznosząc budynek, nie patrzę czy jest ładny. Obserwuję zachowania i twarze ludzi, czy są zadowoleni, czy przebywają w tej przestrzeni". Po czym komentuje: "Traktuje te słowa jak własne. To demokratyczny wymiar architektury. Ważny kontekst dla tego, co i jak robimy". To opinia założyciela Konior Studia, które zaprojektowało m.in. Muzeum Browarów Tyskich oraz Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia (nominacja do nagrody Miesa van der Rohe). Tomasz Konior i jego zespół stworzyli także koncepcję przebudowy katowickiego centrum. Według ich projektu powstanie również nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


Ekspozycję "Architektura kontekstu" w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie można oglądać do 5 grudnia. Uroczysty finisaż z udziałem architekta odbędzie się 3 grudnia o godz. 18.00.

Wystawa czynna jest do 5 grudnia. fot. Wojciech Trzcionka

Uroczysty finisaż z udziałem architekta odbędzie się 3 grudnia o godz. 18.00. fot. Wojciech Trzcionka

Na wystawie się na niej zdjęcia, panoramy, makiety, impresje filmowe, a także informacje o pracowni i zdobytych prze nią nagrodach i wygranych konkursach. fot. Wojciech Trzcionka