DAVID ADJAYE DIZAJNEREM ROKU W MIAMI

MM

13.12.2011

WYDARZENIA

Po raz siódmy Design Miami i światowe forum dla designu przyznały tytuł dizanejra roku. Tern zaszczytny tytuł trafił w tym roku do architekta Davida Adjaye. - Cieszę się z tej nagrody, ponieważ jest ukoronowaniem moich wysiłków, zmierzających do przekraczania rożnych barier. Takie projekty tworzyłem m.in. w Afryce - przyznał David Adjaye, odbierając nagrodę.

45-letni architekt, mieszkający i pracujący obecnie w Londynie, urodził się w Tanzanii. Do Wielkiej Brytanii przybył jako dziewięcioletni chłopiec. Jest synem dyplomaty z Ghany, a w Anglii zdobył gruntowne wykształcenie, jest m.in. absolwentem Royal College of Art.

Aby otrzymać zaszczytny tytuł, osoba nominowana (bądź też studio) musi w minionych miesiącach i latach zrealizować coś wyjątkowego, wykraczającego poza ścisłe ramy projektowe i rozszerzające jego wpływ również na inne dziedziny życia. W tegorocznej edycji jurorzy zdecydowali, że takie są właśnie projekty Davida Adjaye. Znajdują się na kilku kontynentach. Architekst zaprojektował m.in. Moskiewską Szkołę Zarządzania Skolkvoko, Muzeum Sztuki Współczesnej w Denver, Centrum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo czy odporne domy w Nowym Orleanie. Zrealizował również duży projekt, trwający niemal przez 10 lat, dokumentujący rozwój afrykańskich miast i przestrzeń urbanistyczną kontynentu.

Design Miami, choć powstałe głównie jako targi, od dobrych kilku lat stały się jedną z najciekawszych imprez nie tylko dla kolekcjonerów, choć właśnie ze względu na unikatowość prezentowanych tam obiektów zdobyły popularność na całym świecie (zresztą festiwal ma dwie odsłony, druga z nich odbywa się zwykle w czerwcu w Bazylei). Targom towarzyszy forum, podczas którego jego uczestnicy zastanawiają się nad przyszłością projektowania. Design Miami od samego początku również mocno stawia na architekturę, pozwalając twórcom na aranżowanie przestrzeni w czasie trwania imprezy.

David Adjaye przygotował też coś ekstra dla Miami. Jego brama Genesis powstała jako instalacja targów składa się z setek pionowych desek, które przeobrażają organiczne wnętrze obiektu. Sam obiekt stał się bramą dla odwiedzających tegoroczną edycję Design Miami. Zgodnie z założeniem architekta jego Genesis to doskonałe miejsce dla spotkań a także mały azyl w którym choćby na chwilę można znaleźć wytchnienie. Projekt jest integralny, w jedną całość wpisał siedziska, okna, drzwi oraz podłogę. To wszystko sprawia, że w specjalny sposób działają na ludzką percepcję.

- Poza wieloma innymi zaletami prace Davida charakteryzuje bardzo demokratyczne podejście do projektowania. Jego obiekty mają społeczny wymiar, potrafią wpływać na emocje - przyznała Marianne Goebl, dyrektor Design Miami.

Więcej: www.designmiami.com

David Adjaye to 45-letni architekt, mieszkający i pracujący obecnie w Londynie. fot. Materiały prasowe

David Adjaye przygotował też coś ekstra dla Miami. Jego brama Genesis powstała jako instalacja targów. fot. Materiały prasowe

Genesis przypomina kontener - to doskonałe miejsce dla spotkań. fot. Materiały prasowe

- Prace Davida charakteryzuje bardzo demokratyczne podejście do projektowania - przyznała Marianne Goebl, dyrektor Design Miami. fot. Materiały prasowe