David Adjaye dizajnerem roku w Miami

| MM

13 grudnia 2011 | Wydarzenia

Po raz siódmy Design Miami i światowe forum dla designu przyznały tytuł dizanejra roku. Tern zaszczytny tytuł trafił w tym roku do architekta Davida Adjaye. – Cieszę się z tej nagrody, ponieważ jest ukoronowaniem moich wysiłków, zmierzających do przekraczania rożnych barier. Takie projekty tworzyłem m.in. w Afryce – przyznał David Adjaye, odbierając nagrodę.

Po raz siódmy Design Miami i światowe forum dla designu przyznały tytuł dizanejra roku. Tern zaszczytny tytuł trafił w tym roku do architekta Davida Adjaye. – Cieszę się z tej nagrody, ponieważ jest ukoronowaniem moich wysiłków, zmierzających do przekraczania rożnych barier. Takie projekty tworzyłem m.in. w Afryce – przyznał David Adjaye, odbierając nagrodę.

45-letni architekt, mieszkający i pracujący obecnie w Londynie, urodził się w Tanzanii. Do Wielkiej Brytanii przybył jako dziewięcioletni chłopiec. Jest synem dyplomaty z Ghany, a w Anglii zdobył gruntowne wykształcenie, jest m.in. absolwentem Royal College of Art.

Aby otrzymać zaszczytny tytuł, osoba nominowana (bądź też studio) musi w minionych miesiącach i latach zrealizować coś wyjątkowego, wykraczającego poza ścisłe ramy projektowe i rozszerzające jego wpływ również na inne dziedziny życia. W tegorocznej edycji jurorzy zdecydowali, że takie są właśnie projekty Davida Adjaye. Znajdują się na kilku kontynentach. Architekst zaprojektował m.in. Moskiewską Szkołę Zarządzania Skolkvoko, Muzeum Sztuki Współczesnej w Denver, Centrum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo czy odporne domy w Nowym Orleanie. Zrealizował również duży projekt, trwający niemal przez 10 lat, dokumentujący rozwój afrykańskich miast i przestrzeń urbanistyczną kontynentu.

Design Miami, choć powstałe głównie jako targi, od dobrych kilku lat stały się jedną z najciekawszych imprez nie tylko dla kolekcjonerów, choć właśnie ze względu na unikatowość prezentowanych tam obiektów zdobyły popularność na całym świecie (zresztą festiwal ma dwie odsłony, druga z nich odbywa się zwykle w czerwcu w Bazylei). Targom towarzyszy forum, podczas którego jego uczestnicy zastanawiają się nad przyszłością projektowania. Design Miami od samego początku również mocno stawia na architekturę, pozwalając twórcom na aranżowanie przestrzeni w czasie trwania imprezy.

David Adjaye przygotował też coś ekstra dla Miami. Jego brama Genesis powstała jako instalacja targów składa się z setek pionowych desek, które przeobrażają organiczne wnętrze obiektu. Sam obiekt stał się bramą dla odwiedzających tegoroczną edycję Design Miami. Zgodnie z założeniem architekta jego Genesis to doskonałe miejsce dla spotkań a także mały azyl w którym choćby na chwilę można znaleźć wytchnienie. Projekt jest integralny, w jedną całość wpisał siedziska, okna, drzwi oraz podłogę. To wszystko sprawia, że w specjalny sposób działają na ludzką percepcję.

– Poza wieloma innymi zaletami prace Davida charakteryzuje bardzo demokratyczne podejście do projektowania. Jego obiekty mają społeczny wymiar, potrafią wpływać na emocje – przyznała Marianne Goebl, dyrektor Design Miami.

Więcej: www.designmiami.com

no images were found

Powiązane artykuły:

Kalendarium „Design Alive”. Czerwiec-październik 2015

Wakacyjny must be

Wiedeń | 27 czerwca 2015

Kalendarium "Design Alive". Czerwiec-październik 2015.

Kalendarium „Design Alive”. Marzec-lipiec 2015

Dzieje się!

Mediolan | 15 marca 2015

Kalendarium "Design Alive", marzec-lipiec 2015. Tu trzeba być!

Nendo świętuje na słodko

Nendo na słodko

Paryż | 23 stycznia 2015

Designer of the Year 2015 dla studia Nendo i jego założyciela Oki Sato.

Duet Dimore uhonorowany na Maison et Objet

Nagrodzony duet

paryż | 30 września 2014

Wyróżnienie dla Studia Dimore od Maison et Objet.

Pharrell Williams: Meble są jak muzyka [wideo]

Meble jak muzyka

miami | 11 maja 2014

Pharrell Williams kocha bawić się nie tylko w muzykę, ale i design.