Czerwona Kropka trzy razy dla Polski!

| MM

6 kwietnia 2011 | Wydarzenia

Trzy polskie produkty w tym roku zostały wyróżnione nagrodą Red Dot. To ssak chirurgiczny Combo, piekarnik Integra wyprodukowany przez Amicę oraz wanna łazienkowa firmy Marmorin. Nagrodzone firmy i projektanci odbiorą wyróżnienia w lipcu tego roku w Essen.

Trzy polskie produkty w tym roku zostały wyróżnione nagrodą Red Dot. To ssak chirurgiczny Combo, piekarnik Integra wyprodukowany przez Amicę oraz wanna łazienkowa firmy Marmorin. Nagrodzone firmy i projektanci odbiorą wyróżnienia w lipcu tego roku w Essen.

„Czerwona kropka pożądania” – bo tak często mówi się o jednej z najważniejszych nagród w dziedzinie projektowania, coraz częściej trafia do polskich przedsiębiorców i projektantów. – Przez lata Polska była kojarzona ze świetnymi np. plakatami, świat jednak niewiele wiedział o jej dizajnerach czy produktach. Szlak przetarło MohoDesign, nagrodzone Red Dot w 2008 roku za dywan mohohej_DIA. Od tego czasu coraz więcej projektów jest zgłaszanych do nagrody, i coraz więcej firm te nagrody otrzymuje – przyznaje Vito Oražem, dyrektor zarządzający z Design Zentrum Nordheim Westfalen w Essen, współorganizator konkursu Red Dot. Każdy ze zgłoszonych produktów przechodzi długą i skomplikowaną drogę, nim zostanie wyróżniony, co roku bowiem ocenia go kilkudziesięcioosobowe jury (w tym roku jurorów było 33 z całego świata).

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się aż 1700 firm z ponad 60 krajów, w sumie złożono ponad 4400 projektów. W tegorocznej edycji po raz pierwszy jury mogło oceniać projekty z Białorusi oraz Nepalu. Wśród nagrodzonych znalazły się trzy polskie produkty: ssak chirurgiczny Combo, piekarnik Integra wyprodukowany przez Amicę oraz wanna łazienkowa firmy Marmorin.

Ssak chirurgiczny Combo to projekt Pauliny Kordos oraz Dawida Żebrowskiego, powstały w firmie Perfekt Sobierajski i jest urządzeniem stosowanym w medycynie. Powstał jako część projektu „Ergonomia dla medycyny”. – Cieszę się, że już po roku naszej aktywności w tej przestrzeni otrzymujemy nagrodę – mówi Zdzisław Sobierajski z firmy Perfekt. – Urządzenie już znalazło zastosowanie, i tu odnajduje sens naszej pracy a zarazem przyznanej nam nagrody – dodaje.

Nagrodę otrzyma również piekarnik Amica Integra EBI 81074 C, zaprojektowany przez Michała Biernackiego. – Piekarniki z linii Integra łączą wysublimowaną estetykę z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi i proekologicznym podejściem. Dostępne funkcje pozwalają szybko i przyjemnie przyrządzać potrawy, zapewniając przy tym optymalną eksploatację, w tym tak ważne niższe zużycie energii – wyjaśnia Joanna Krzywda, product manager w Amice.

Wśród tegorocznych wyróżnionych znalazła się także brodziko-wanna, wyprodukowana przez Marmorin. – Łączący w sobie zalety „długich kąpieli” i „szybkiego prysznica” model Jena to dzieło młodych projektantów z MOWOstudio, które tworzą Monika Elikowska-Opala i Wojciech Opala. Połączenie świeżego spojrzenia na design z perfekcyjnym dopracowaniem funkcji i precyzją wykonania zaowocowało powstaniem ciekawej i zarazem niezwykle użytecznej bryły – informuje producent nagrodzonego projektu. Jena miała swoją premierę podczas frankfurckich targów ISH.

Wszystkie nagrodzone firmy odbiorą nagrody podczas uroczystej gali, którą zaplanowano na 4 lipca w Aalto Theater w Essen. Później będzie można je oglądać na ekspozycji „Design on stage – winners red dot award: product design 2011” w Muzeum Red Dot Design, mieszczącym się w kompleksie przemysłowym w Essen.

Powiązane artykuły:

NOTI STUDIO – nowe miejsce na mapie Warszawy

NOTI STUDIO

Warszawa | 7 marca 2020

Nowe miejsce na mapie Warszawy

„Oskar designu” znów trafia do marki Profim

Oskarowy fotel

Turek | 3 kwietnia 2019

Piąte wyróżnienie Red Dot dla polskiej marki Profim.

Kiosk multimedialny FIN zdobył „Oscara Designu”

Kiosk z Oscarem

Kraków | 19 maja 2018

Kiosk multimedialny FIN zdobył Red Dot Design Award.

Dwanaście polskich produktów ośmiu firm otrzymało nagrodę Red Dot 2018

Znamy Red Doty

Essen | 18 kwietnia 2018

Dwanaście polskich produktów ośmiu firm otrzymało nagrodę Red Dot 2018.