„CHCEMY BYĆ NOWOCZEŚNI” W GDYNI


MM

21.2.2012

WYDARZENIA

Jedna z najważniejszych w ostatnim czasie wystawa polskiego wzornictwa powraca. "Chcemy być nowocześni" dotarła nad morze i zadomowiła się w Muzeum Miasta Gdyni.

To m.in. dzięki tej wystawie w zeszłym roku stało się głośno o polskim projektowaniu. Przede wszystkim udowodniła ona, że historia polskiego wzornictwa nie rozpoczęła się w ostatnich latach, lecz trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci. Ponadto uświadomiła wiele środowisk, że również w tej dziedzinie mamy niemałe osiągnięcia.

Sukces ekspozycji okazał się ogromny, w Muzeum Narodowym w Warszawie w kilka tygodni zobaczyło ją prawie 40 tys. odwiedzających. Teraz wszyscy, którzy nie mieli okazji zobaczyć jej pierwszej odsłony mogą nadrobić zaległości właśnie w Gdyni.

Na wystawie są prezentowane polskie osiągnięcia projektowe z lat 1956-68 - jednego z najciekawszych okresów we współczesnej historii Polski, nie tylko w wymiarze projektowym. Na ekspozycji zgromadzono nie tylko modele i prototypy, ale także wdrożenia w skali przemysłowej.

Wystawa organizowana przez Muzeum Miasta Gdyni i Centrum Designu Gdynia jest jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń odbywających się w Trójmieście.

Wystawie, która potrwa do 29 kwietnia towarzyszą wydarzenia dodatkowe, w tym przede wszystkim wykłady i spotkania poświęcone polskiemu designowi i jego fascynującej historii.

Więcej: www.ppnt.pl i www.muzeumgdynia.pl

Krzesło ze sklejki "Muszelka", projektantka: Teresa Kruszewska, 1956. fot. Materiały prasowe

Figurki Sexbomba, projektant: Henryk Jędrasiak, 1959. fot. Materiały prasowe

Dzbanki dla LOT-u, projektant: Zdzisław Wróblewski, 1968. fot. Materiały prasowe