CHCĄ ZMIENIAĆ ŚLĄSK. I WIEDZĄ JAK

DARIA GUBA

26.10.2010

WYDARZENIA

Od sierpnia do października w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie można było oglądać wystawę "La Dolce (re)Vita" zorganizowaną w ramach projektu Revita Silesia. Na ekspozycji zaprezentowano dobre przykłady z całego świata, zarówno z dużych metropolii jak i małych miejscowości, gdzie zaniedbane części miast udało się przekształcić w atrakcyjne i tętniące życiem miejsca. Czy podobnie będzie wkrótce na Śląsku?

- Rewitalizacja jest bardzo ważnym tematem szczególnie dla Śląska, ponieważ znajduje się tu wiele obiektów poprzemysłowych, które tylko czekają na danie im drugiej szansy. Wiele z nich mogłoby stać się przestrzeniami publicznymi - mówiła o idei wystawy jej kuratorka Katarzyna Pełka.

Na wystawie zaprezentowane zostały meble i rozwiązania urbanistyczne, które dobrze sprawdzają się w przestrzeni publicznej miast, a przede wszystkim spełniają potrzeby ich mieszkańców. Przedstawione obiekty są nie tylko komfortowe i funkcjonalne, ale także atrakcyjne wizualnie. Wśród wybranych przykładów z ośmiu miast na świecie zobaczyć można było m.in. huśtawkę-korale, stojak rowerowy o unikalnej konstrukcji, nadmuchiwaną sofę, ogromne donice o nietypowym kształcie i innowacyjną ławkę-hamak. Zwiedzający mieli okazję przetestować na miejscu wszystkie dostępne eksponaty.

- Przekształcanie przestrzeni publicznej w bardziej komfortową jest szczególnie ważne dla regionu Śląska, który ulega ciągłym przemianom. Zniszczone obiekty dawnych kopalń i budynków produkcyjnych mają ogromny potencjał - dodała Katarzyna Pełka. Wykorzystanie ich w odpowiedni sposób może nadać tym miejscom nową jakość, dzięki czemu będą one chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Przykłady z Warszawy (ulica Nowy Świat) czy Łodzi (przestrzeń miejska) pokazują, w jaki sposób procesy te powinny być prowadzone.

Teraz czas na działania śląskich samorządów.

Przykład pozytywnych zmian z Saint-Etienne we Francji. fot. ARC

Na wystawie pokazano przykłady z ośmiu miast. fot. ARC

Wystawa wyszła też przed cieszyński Zamek. fot. Daria Guba

Wystawa odbyła się w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. fot. Daria Guba

- Przekształcanie przestrzeni publicznej w bardziej komfortową jest szczególnie ważne dla regionu Śląska, który ulega ciągłym przemianom - mówiła kuratorka wystawy Katarzyna Pełka.