CACKO ODMIERZAJĄCE CZAS. ARCHITEKTOM

MAC

15.12.2010

RZECZY

Argentyński projektant Daniel Weil stworzył niezwykły zegar dla studia Pentagram - jego czasomierz jest nie tylko efektowny ale i prosty w naprawie. Choć oczywiście jego twórca nie zakłada żadnych usterek.

Nigdy jednak nie wiadomo. Projekt Weila ma być ponadczasowy i przetrwać bardzo długo - w domyśle: w nieskończoność. Wszystko dlatego, że jego Zegar dla Architekta (taką bowiem nosi nazwę, a powstał z idei stworzenie prezentu dla architekta) jest bardzo uproszczony. Widzimy w nim cały mechanizm, a Argentyńczyk w przystępny sposób chce wyjaśnić, dlaczego zegar po prostu tyka.

Jego zegar ma nieskomplikowaną konstrukcję, jest jednak bardzo efektowny - jego poszczególne części wykonano ze srebra oraz niklowanego mosiądzu. Zegar porusza się zasilany energią z bateryjki, która jednak nie znajduje się blisko mechanizmu, lecz jest od niego oddalona - energia jest dostarczana przez cienkie przewody. Wszystko wspiera się natomiast na drewnianej podstawie. Intrygująco wygląda jednak najważniejsza część zegara, czyli sam mechanizm - wszystko jest ukryte w formie metalowego domku.

- Czas może zostać skrócony do godziny, minuty i sekundy, tak jak zegar może być zmniejszona do jednej z jego części. To nie wyjaśnia czasu, ale w sposób po prostu odsłania swoją tajemniczą istotę - mówi Weil. W jego zegarze można obserwować pracę poszczególnych mechanizmów, a dostęp do poszczególnych części może sprawić, że czasomierz można naprawić nawet w warunkach domowych.

Niestety, zegara nie można kupić, a jedynie dostać od firmy Pentagram.

Zegar dla Architekta zaprojektował Daniel Weil. fot. ARC

Projekt ma wyjaśnić dlaczego zegar tyka. fot. ARC

Posiadacz takiego zegara może spokojnie obserwować pracę jego mechanizmów. fot. ARC