BUTY PRAWIE OD SZEWCA

MM

9.12.2010

MIEJSCA

Dziecięca wizja stała się motywem przewodnim nowego sklepu, który producent butów Munich otworzył w La Roca Village Shopping Complex w Barcelonie.

Projekt hiszpańskiej firmy Bailo+Rull ADD Arquitectura od samego początku odwołuje się do naszej wyobraźni i pytania: "Jak to działa?", które tak chętnie zadawaliśmy w dzieciństwie. Projektanci bawią się pomysłem przeniesienia fabryki Munich z Capellades do La Roca.

Odwiedzający sklep mają wrażenie, że za ośmiometrową ścianą siedzi zespół szewców XXI wieku, którzy na miejscu i w realnym czasie szyją wybrane przez nas buty. Dlatego też zakupy stają się czymś naprawdę ekscytującym. - Kupując buty Munich, choć na moment stajesz się szczęśliwy niczym dziecko - przekonują architekci.

Buty są wystawione na kojarzących się z fabryką przenośnikach taśmowych. Tworzą one niesamowity system, który porusza się, przecina, obraca. Taśmy jeżdżą w górę i dół magazynu, czym kierują sygnalizatory drogowe. Odbijające światło, "metaliczne" ściany powiększają przestrzeń sklepu, czyniąc ją niemal nieskończoną.

Do "fabrycznego" klimatu nawiązuje nawet chodnik przed sklepem, który zrobiono z ocynkowanej stali. Zaś wszystkie meble wyglądają jak elementy przenośników taśmowych. W zewnętrznej elewacji znajdują się także specjalne otwory - to "Munich peep show" , dzięki czemu można zajrzeć "za kulisy" oryginalnego sklepu.

Projektanci chcą zachować wspomnienie dziecka, które odwiedziło z rodzicami sklep z butami. A w nim ukryci za ścianą szewcy uszyli jego pierwszą parę butów marki Munich, po czym przesłali je systemem przenośników jak gdyby były "świeżo upieczone".

Sklep jak z dziecięcych marzeń można odwiedzić w Barcelonie. fot. ARC

Do "fabrycznego" klimatu nawiązuje nawet chodnik przed sklepem, który zrobiono z ocynkowanej stali. fot. ARC

Buty są wystawione na kojarzących się z fabryką przenośnikach taśmowych. fot. ARC