BRAZYLIJSKI DESIGN NA BELGIJSKIEJ ZIEMI

MAC

19.7.2012

WYDARZENIA

Już we wrześniu miłośnicy brazylijskiego wzornictwa obiorą kierunek na Brukselę. Właśnie tam zostanie zaprezentowana kolekcja współczesnego designu z Ameryki Południowej. Będą też ślady polskie. Wystawę współorganizuje Polka mieszkająca na stałe we Włoszech Monika Unger, architektka, kolekcjonerka brazylijskiego modernizmu.

Na ekspozycję trafią rzadko prezentowane, lecz bardzo charakterystyczne obiekty, powstające od połowy XX wieku w Brazylii. Kolekcja "zadomowi" się w Ampersand House, żywej galerii, która pełni również funkcję showroomu. To właśnie tam często trafiają przedmioty z pogranicza designu i sztuki, często unikatowe i nieczęsto goszczące w przestrzeniach wystawienniczych.

Na prawie miesiąc Ampersand House stanie się takim "brazylijskim domem": np. w jadalni zostanie zaaranżowana kolekcja z rzadkim czarnym szkłem, stołem Jacaranda wg. projektu Joaquima Tenreiro oraz krzesłami wytwarzanymi z trzciny, a które są tkane geometrycznie. Nie zabraknie również obiektów stworzonych przez znanych projektantów, takich jak m.in. Sergio Rodrigues, Giuseppe Scapinelli oraz Jorge Zalszupin. Ostatni z wymienionych to dizajner i architekt pochodzący z Polski, od kilkudziesięciu lat mieszkający w Brazylii.

Wystawa "Brazilian Modern" to ekspozycja z pogranicza sztuki użytkowej i działalności artystycznej. Projekty oraz artystyczne realizacje będą prezentowane w całym Ampersand House, także na ścianach, gdzie pojawią się np. prace plastyczne. Wśród zaproszonych twórców znajdują się m.in. słynny złotnik Nilton Cunha oraz plastyk Paulo Climachauska. Nie zabraknie również wyrobów z tkanin, a także ceramiki oraz biżuterii.

Wystawa potrwa od 7 do 29 września, współorganizuje ją mieszkająca w Mediolanie Polka Monika Unger z Be Modern XX Century Design Collection.

Więcej: www.ampersandhouse.com, www.bemodern.net

Na ekspozycję trafią rzadko prezentowane, lecz bardzo charakterystyczne obiekty, powstające od połowy XX wieku w Brazylii. fot. Materiały prasowe

Wystawę współorganizuje Polka mieszkająca na stałe we Włoszech Monika Unger, architektka, kolekcjonerka brazylijskiego modernizmu. fot. Materiały prasowe

Wystawa potrwa od 7 do 29 września. fot. Materiały prasowe