BRACIA BOUROULLEC VS. RAFAEL (WIDEO)

MAC, TWO, KORESPONDENCJA Z LONDYNU


26.9.2011

WYDARZENIA

Francuscy projektanci Ronan i Erwan Bouroullec podczas 9. edycji London Design Festiwal "wtargnęli" do Victoria & Albert Museum. Oczywiście nie uczynili żadnej samowolki. Ich projekt, polegający na ułożeniu na podłodze galerii pręgowanych tkanin miał zachęcać do odwiedzenia przestrzeni wystawienniczych i kontemplacji.

Francuscy bracia-projektanci, wraz producentem tkanin Kvadrat zaadoptowali 240 metrów kwadratowych przestrzeni V&A - największego na świecie muzeum prezentującego sztukę i design (wszystkie wystawy można oglądać za darmo i to codziennie, a w piątki nawet do godz. 22.00!). Ich instalacja polegała na wykorzystaniu kolorowych pasków tkanin, które ułożone na wielkiem podeście utworzyły ogromną przestrzeń do odpoczynku i kontemplacji. Publiczność przemierzająca kilometry sal, galerii i korytarzy znajdowała na nich wytchnienie i chwilę relaksu, a małe dzieci mogły do woli brykać. Byle w ciszy.

Nieprzypadkowa okazała się lokalizacja pracy braci Bouroullec. Wielkie "łoże" pojawiło się w Raphael Court, w której znajduje się siedem ogromnych dzieł Rafaela, wybitnego twórcy epoki Renesansu. Sama galeria powstała w XIX wieku, gdy Rafael był uznawany za największego malarza wszech czasów.

Choć bracia Bouroullec mogli zdecydować się na każdą inną przestrzeń muzeum, zdecydowali się właśnie na Raphael Court. Kolorowe i miękkie tkaniny, które wyprodukowała duńska marka Kvadrat, nie naruszyły specjalnego "ducha" panującego w galerii, choć wielki szacunek, jakim do dziś darzy się prace Rafaela, z pewnością czuwał nad pracą francuskich braci.

Dzięki instalacji Francuzów nie tylko przemieszczaliśmy się niemal bezszelestnie w tej "świątyni" Rafaela, ale przed pracami włoskiego mistrza mogliśmy długimi godzinami wygodnie kontemplować malarskie narracje.

9. London Design Festiwal odbył się w dniach 17-25 września 2011 roku.

Więcej: www.vam.ac.uk, www.londondesignfestival.com i www.bouroullec.com.


Francuscy bracia-projektanci, wrzaz producentem tkanin Kvadrat zaadoptowali 240 metrów kwadratowych przestrzeni V&A. fot. Wojciech Trzcionka

Na instalacji każdy mógł przysiąść i do woli kontemplować otaczające dzieła Rafaela, wybitnego twórcy epoki Renesansu. fot. Wojciech Trzcionka

Nowoczesna instalacja została doskonale wkomponowana w przestrzeń galerii. fot. Materiały prasowe

Kolorowe i miękkie tkaniny wyprodukowała duńska marka Kvadrat. fot. Materiały prasowe