Bez człowieka przestrzeń jest martwa

| ELIZA ZIEMIŃSKA

21 czerwca 2012 | Wydarzenia

Kolejny wykład z cyklu „Master Class”, czyli spotkań z przedstawicielami branż kreatywnych, poprowadziła architektka i urbanistka Jola Starzak. Spotkanie w warszawskim Salonie Internity Duchnicka odbyło się pod hasłem: „Do you do domestic design?”. Patronem był „Design Alive”.

Kolejny wykład z cyklu „Master Class”, czyli spotkań z przedstawicielami branż kreatywnych, poprowadziła architektka i urbanistka Jola Starzak. Spotkanie w warszawskim Salonie Internity Duchnicka odbyło się pod hasłem: „Do you do domestic design?”. Patronem był „Design Alive”.

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule wykładu, Jola Starzak zaprezentowała szereg projektów, w których brała udział. Co ciekawe, inspiracją dla wielu z nich były m.in. dzieła sztuki, bądź działania artystyczne, tak jak np. prace Olaffura Eliassona, który poprzez różnorakie interwencje w krajobrazie miejskim bada relacje między człowiekiem a otoczeniem.

Dlaczego inspiracją może być właśnie sztuka? Dlatego, że domestic design to rodzaj świadomego, humanistycznego, a także interdyscyplinarnego podejścia do projektowania, w którym zwraca się szczególną uwagę na nierozerwalność relacji między człowiekiem, a jego otoczeniem i naturą. – To co nas otacza jest zwierciadłem, w którym możemy się przejrzeć – mówiła Jola Starzak.

Nie można zapominać, że w jakiś sposób ulegamy przedmiotom i przestrzeni w jakiej żyjemy. Jedne miejsca wydają się nam przyjazne, inne nie. Z tego powodu projekty mogą mieć wpływ nawet na zachowania i emocje. Domestic design polega na tworzeniu takich przestrzeni, które odpowiadają swojemu przeznaczeniu, a także oczekiwaniom jej użytkowników.

Projektowanie architektury wymaga najpierw dokładnej analizy potrzeb i typologii miejsca. Czasem wystarczy niewielka interwencja, by umożliwić ludziom odmienny, niż dotychczas, sposób korzystania z danej przestrzeni. Tak jak w przypadku projektu Carlosa Martineza i Pipilotti Rist w St. Gallen w Szwajcarii, wystarczyło rozwinąć na placu miejskim czerwony dywan, by ludzie zaczęli przebywać w tym miejscu – wychodzić z biur, spotykać się.
– Najważniejszym aspektem domestic design jest człowiek, bez niego przestrzeń jest martwa – mówiła Jola Starzak. Z pewnością taki rodzaj wrażliwości powinien stać się normą w projektowaniu i myśleniu o architekturze.

Jola Starzak projektowała budynki mieszkaniowe oraz użyteczności publicznej w Holandii, Belgii i Szwajcarii. Angażowała się w pracę ze studentami, m.in. jako wykładowca na Wydziale Architektury – Interiors, Buildings and Cities na Uniwersytecie Technicznym w Delft, badając zależności pomiędzy projektowaniem budynków i przestrzeni urbanistycznych a zmianami zachodzącymi we współczesnej kulturze i życiu publicznym. W tej chwili Starzak prowadzi pracownię projektową Atelier Starzak Strebicki a także wykłada w School of Form w Poznaniu.

Więcej: www.internity.pl

Internity Insights – Do You Do Domestic Design? from Internity on Vimeo.

Powiązane artykuły:

Komunikacja czy porozumienie?

Komunikacja

Warszawa | 14 marca 2020

O tym dyskutowano podczas 17. edycji OKK! Design