Beata Bochińska odchodzi z IWP

| MAC23 września 2012 | Wydarzenia

Beata Bochińska złożyła rezygnację ze stanowiska prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. O swojej decyzji nie chciała rozmawiać z „Design Alive”. Ogłoszono już konkurs, który wyłoni nowego szefa IWP.

Beata Bochińska złożyła rezygnację ze stanowiska prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. O swojej decyzji nie chciała rozmawiać z „Design Alive”. Ogłoszono już konkurs, który wyłoni nowego szefa IWP.

Bochińska kierowała Instytutem od 2006 roku. Rezygnację złożyła 31 sierpnia. W zeszłym tygodniu napisała list do współpracowników, partnerów i klientów. „Ostatnie lata, ciężkiej ale satysfakcjonującej pracy zaowocowały wieloma bardzo ciekawymi projektami, które poza biznesowym wynikiem zupełnie zmieniły sposób postrzegania wzornictwa w Polsce. Mam nadzieję, że wyznaczyły mu należne i trwałe miejsce nie tylko w obszarze kultury ale przede wszystkim innowacyjnej gospodarki. Nie byłoby to możliwe gdyby nie świetny zespół IWP, który gorąco Państwu rekomenduję do dalszej współpracy. Jestem pewna, że właściciel jakim jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. dołoży wszelkich starań by jedna z najstarszych tego typu instytucji na świecie, jaką jest IWP, rozwijała się w przyszłości z sukcesami godnymi tej marki” – napisała w liście. Nie poinformowała w nim jednak o przyczynach rezygnacji. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Nie chciała z nami rozmawiać o przyczynach swojej rezygnacji. – Zarząd Agencji Rozwoju Przemysłu ze zdziwieniem przyjął dymisję pani Beaty Bochińskiej ze stanowiska prezesa IWP. Pani Bochińska podała powody osobiste jako przyczynę decyzji – informuje nas Roma Sarzyńska, rzeczniczka prasowa ARP S.A., której Instytut podlega. Rada Nadzorcza IWP ogłosiła już konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu. Zgłoszenia są przyjmowane do 28 września, rozmowy z kandydatami odbędą się w pierwszych dniach października.

Bochińska rozpoczęła swoją misję w IWP jesienią 2006 roku. Pod jej auspicjami instytut skoncentrował się na trzech nurtach działalności: Centrum Design (upowszechnianie wzornictwa), Edusign (szkolenia oraz konferencje dla przedsiębiorców i projektantów) i DesignLab (badania i projekty badawcze). IWP organizował także konkursy, realizował też dwa duże programy: studia podyplomowe Zarządzenie Wzornictwem oraz Zaprojektuj Swój Zysk – program kluczowy dla 550 firm i 100 studiów projektowych. IWP, skomercjalizowany w 2008 roku, obecnie jest spółką zależną Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Bochińska jest historykiem sztuki i krytykiem designu a także specjalistką w zakresie design managementu. W połowie lat. 90. założyła niezależne studio projektowe ABP Wzornik. Jako wykładowca jest związana z Uniwersytetem Warszawskim oraz Szkołą Główną Handlową. „Liczne doświadczenia zawodowe, pozyskane również w trakcie ostatnich lat, z pewnością będę chciała wykorzystać w dalszej pracy i mam nadzieję, że nasze drogi przetną się jeszcze nie raz czego Państwu i sobie życzę. Cieszę się, że Los pozwolił mi w mojej karierze zawodowej na to intelektualne i biznesowe wyzwanie oraz interesujące doświadczenie jakim było zarządzanie legendarnym IWP” – napisała w liście.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego został założony w 1950 roku przez Wandę Telakowską. Należy do grona najstarszych w Europie placówek zajmujących się wzornictwem. Od dawna pełni rolę jednostki naukowo-badawczej, współpracuje i doradza zarówno projektantom, producentom jak i samorządom oraz instytucjom.

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Zmarł Lubomir Tomaszewski

Odszedł artysta

Nowy Jork | 21 listopada 2018

Odszedł Lubomir Tomaszewski, wybitny projektant ceramiki.

Cuda w Milanówku

Cuda w Milanówku

Milanówek | 11 kwietnia 2016

Ok. 1200 eksponatów liczy kolekcja vintage Beaty Bochińskiej.

Centrum świata jest tam, gdzie jestem ja

Na peryferiach

Cieszyn | 3 marca 2015

Rozmowy "Design Alive": Peryferie w ramach 10. urodzin Zamku Cieszyn.

Jest Designer Roku 2014!

IWP nagradza

warszawa | 25 października 2014

Poznaliśmy laureatów konkursu Dobry Wzór.