AUKCJA DESIGNU ZAKOŃCZONA SUKCESEM

TWO

3.11.2011

WYDARZENIA

Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi designu w Łodzi była aukcja, na którą trafiły 64 projekty autorstwa polskich i europejskich projektantów, powstałe od lat 20. XX wieku, aż do czasów współczesnych. Wszystkie projekty można było oglądać w Domie Towarzystwa Kredytowego i tam też 29 października odbyła się aukcja, podczas której wylicytowano 22 obiekty za ponad 36 tys. zł.

- Wynik jest bardzo dobry. Co ważne, wiele przedmiotów było wylicytowanych powyżej ceny wywoławczej, czyli wywiązywała się licytacja pomiędzy uczestnikami aukcji. Były też zlecenia aukcyjne do określonej kwoty i licytacje telefoniczne. A licytowano wcale nie najtańsze obiekty. Można powiedzieć, że przeważyła klasyka - wylicytowano sporo obiektów z lat 20. i 30., a ze współczesnych m.in. Pijałkę Roberta Pludry i szklanki Agnieszki Bar - poinformowała DesignAlive.pl Katarzyna Figura z Fundacji ARTon, kuratorka wystawy i organizatorka aukcji.

Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. ikony polskiego wzornictwa XX wieku, np. przedwojenny serwis Kula zaprojektowany przez Bogdana Wendorfa, serwis Dorota autorstwa Lubomira Tomaszewskiego, krzesełko Sarenka stworzone przez grupę "Ład", czyli Olgierda Szlekysa i Władysława Wincze. Projektom polskich twórców towarzyszyły również obiekty-ikony ze świata, m.in. fotel Wassily Marcela Breuera, lampa PH-5 Poula Henningsena czy krzesła Panton Chair Vernera Pantona. Na aukcję trafiły również polskie projekty ostatnich lat, w tym m.in. Oskara Zięty, Tomka Rygalika, Roberta Majkuta, Roberta Pludry, grup Fawory i Wzorowo, Agnieszki Bąk, Kariny Marusińskiej czy Agnieszki Bar.

- Celem wystawy i aukcji była zmiana sytuacji polskiego wzornictwa na naszym rynku, czyli budowanie świadomości rynkowej wartości prac z obszaru designu i zachęta do budowania własnej kolekcji wzornictwa: polskiego i zagranicznego - przyznała Katarzyna Figura.

Więcej: www.fundacjaarton.pl

Pobierz katalog aukcji: tutaj

Na aukcji wystawiono 64 projekty autorstwa polskich i europejskich projektantów. fot. Wojciech Trzcionka

Wylicytowano 22 obiekty za ponad 36 tys. zł. fot. Wojciech Trzcionka